مقالات

آهن زنگ نزن ( فولاد ضد زنگ ) چیست؟

ممکن است تا به حال اسمی از آهن زنگ نزن نشنیده باشید؛ یا حتی ممکن است اطلاعات کافی در این زمینه نداشته باشید. خوب است بدانید که به عنوان نامی عمومی برای تعدادی از آهن‌های مختلف استفاده می‌شود که از مقاومت بالایی در برابر خوردگی برخوردار هستند.

آهن زنگ نزن ( فولاد ضد زنگ ) چیست؟

در واقع آلیاژ فولاد از ترکیب آهن و کربن تشکیل شده که در فولاد ضدزنگ ، عنصر کروم نیز به آن افزوده می‌شود. فولاد ضد زنگ مزایا و ویژگی‌های بسیاری دارد که باعث شده در برابر سایش، اکسایش و شکل‌دهی از مقاومت بالایی برخوردار باشد. همچنین در مکان‌هایی که ممکن است شکستن قطعات براق و صیقلی اتفاق بیفتد، از این فولاد استفاده می‌شود.

توجه داشته باشید که تمامی آهن‌های زنگ نزن حاوی حداقل ۱۰.۵ درصد کروم هستند. ضمنا چگالی فولاد ضد زنگ از 7700 کیلوگرم بر مترمکعب آغاز می‌شود و میزان آن متفاوت است.
آهن زنگ نزن متشکل از سه دسته اصلی آستنیتیک (استیل نگیر)، مارتنزیتیک (استیل بگیر) و فریتیک (استیل بگیر) می باشد.

آهن زنگ نزن

ویژگی‌های فولاد ضد زنگ

ورق آهن بسیار نازک است و دارای ویژگی‌هایی مانند منفعل بودن، پایداری و خود نوسازی است. مقدار بیشتر کروم و افزودن عناصر آلیاژی مانند نیکل و مولبیدن باعث تقویت لایه سطحی آن شده و منجر به مقاومت آن را در مقابل خوردگی مواد ضد زنگ می‌شود.

برای درک بهتر این موضوع چاقوی آشپزخانه را در نظر بگیرید که از آهن زنگ نزن ساخته شده و طی سال‌ها استفاده در آن هیچ تغییری به وجود نمی‌آید.

 

بیشتر بخوانید: قیمت آهن در بازار امروز

آهن زنگ نزن ( فولاد ضد زنگ ) چه کاربردی دارد؟

فولاد ضد زنگ از کاربردهای وسیع و گسترده‌ای برخوردار است. موارد استفاده آن در صنعت نفت و گاز، وسایل آشپزخانه، آب، پزشکی، دستگیره در، وسایل ماهیگیری، صنایع غذایی، مواد شیمیایی و دارویی، معماری، ساختمان سازی، حمل و نقل و لوازم خانگی می‌باشد.

فولاد ضد زنگ

قیمت فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ به دلیل کاربرد گسترده‌ای که دارد، از تقاضای بالایی نیز برخوردار است و قیمت بیشتری نسبت به دیگر محصولات فولادی مشابه دارد. برای استعلام قیمت آهن زنگ نزن می توانید با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید تا از قیمت روز آن مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.