مقالات

انواع کاربرد ورق سیاه | خرید ورق گالوانیزه | آهن ربات

انواع کاربرد ورق سیاه: ورق سیاه در دسته اقلام فلزی قرار دارد و از آن در صنعت ساختمان، ساخت خودرو و صنایع سنگین به وفور استفاده می‌شود. موارد استفاده این ورق در صنایع مختلف گسترده می‌باشد به‌طوری که از آن تحت عنوان ماده اولیه خام به منظور ساخت محصولات صنعتی و پروفیل‌ ها استفاده می‌کنند.

انواع کاربرد ورق سیاه | خرید ورق گالوانیزه | آهن ربات

در نتیجه مقادیر زیای از فولاد تولیدی در کارخانجات به شکل ورق عرضه می‌شود. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع کاربرد ورق سیاه و انواع آن آشنا سازیم. پس با ما همراه باشید.

 

ورق سیاه چیست؟

در ابتدا بهتر است جهت آشنایی با ورق سیاه توضیحاتی ارائه دهیم تا با انواع ورق و کاربرد آن آشنا شوید. تولید ورق سیاه بر اساس دو نوع تکنولوژی نورد گرم و نورد سرد انجام می‌شود؛ در نتیجه نورد گرم محصولی که حاصل می‌شود ورق سیاه (Black sheet) و محصولی که در نتیجه خروجی نورد سرد، به دست می آید ورق روغنی (Oily sheet) نام دارد.

به بیان دیگر ورق سیاه تحت تاثیر عملیات نورد فشاری در دمای بیشتر از 930 درجه سانتیگراد قرار می‌گیرد و ویژگی شکل پذیری آن بهینه می‌گردد، به ورق حاصله ورق فولادی نورد گرم یا ورق سیاه می گویند. سطح بیرون این نوع ورق به دلیل عملیاتی که بر روی آن انجام می‌شود براق نیست و به رنگ مات است. به همین دلیل است که به آن را تحت عنوان ورق سیاه می‌شناسند.

ورق گالوانیزه

فولاد نورد سرد و فولاد نورد گرم با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. خوب است بدانید که فولاد نورد گرم از سطح نازک‌تری نسبت به فولاد نورد سرد برخوردار است و این موضوع سبب شده تا بتواند در مقابل خوردگی از خود مقاومت بهتری نشان دهد. توجه داشته باشید از ورق‌های نوع تجاری ST33 تا ST52در صنعت ساختمان استفاده می‌شود که متغیر است.

ممکن است این سوال به ذهن شما خطور کند که چه عاملی سبب نرمی و سختی در این ورق‌ها می‌شود؟ در پاسخ این سوال خوب است بدانید که مقدار نرمی و سختی این ورق‌ها بر اساس نوع آلیاژی که در تهیه و ساخت آن‌ها به‌کار رفته تفاوت دارد؛ در واقع ورق‌های سخت‌تر ورق‌هایی هستند که میزان درصد کربن در آن‌ها بیشتر است؛ به بیان ساده‌تر میزان بالای درصد کربن به سخت‌تر شدن ورق‌های فولادی منجر می‌شود.

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه گرم، از دو نوع فولاد کم کربن ۳۶A  و ۱۰۱۱A  ساخته شده و از آن‌ها در صنایع مختلف به فراوانی استفاده می‌شود. این دو با یکدیگر متفاوت هستند؛ به‌طوری که ۳۶A  برای جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد و فرآیند عملیات حرارتی باعث تقویت آن می‌شود. این در حالی است که ۱۰۱۱A  به دلیل دوام و ماندگاری خوبی که دارد، ضمن فرم پذیری ویژه در تولید و ساخت انواع مختلف ظروف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع ورق سیاه

ورق‌های سیاه، در دو نوع ورق سیاه صنعتی و ورق سیاه معمولی با رعایت استانداردهای لازم انجام می پذیرد. ورق‌های نورد گرم از نوع ST37 کاربرد گسترده‌ای در صنعت ساختمان، سوله سازی، ساخت مخزن، سدسازی و غیره دارند. در بازار ورق‌های سیاه صنعتی با نام تجاری ST37 و ورق سیاه معمولی با نام تجاری A516-GR60,70 و A285-GR C و A283-GR C و ST52 یافت می‌شود و می‌توانید با توجه به نیاز خود، آن‌ها را تهیه نمایید. کاربرد ورق سیاه در هر نوعی میتواند متفاوت باشد.

کاربرد ورق سیاه

کاربرد ورق سیاه

انواع کاربرد ورق سیاه

همان طور که گفته شد ورق سیاه در صنعت به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ذیل به برخی از کاربردهای ورق سیاه به اختصار اشاره شده است.

مصالح فلزی ساختمان

در صنعت ساختمان از ورق سیاه به منظور ساخت مصالح فلزی ساختمانی استفاده می‌کنند. همچنین از این نوع ورق در ساختمان سازی و سوله سازی نیز استفاده می‌شود. ورق سیاه انواع مختلفی دارد و برای ساختمان سازی بیشتر ورق 33ST به‌کار می‌رود. قبل از انتخاب ورق سیاه باید به ویژگی‌های این محصولات با توجه به کاربرد آن‌ها و پروژه مورد نظر دقت نمایید، سپس نسبت به انتخاب ورق مناسب و خرید آن اقدام کنید.

قطعات خودرو

خودروسازی یکی از صنایع پر کاربرد در کشور است و هر ساله، خودروسازان، خودروهای بسیاری را تولید و به بازار عرضه می‌کنند. از ورق سیاه به دلیل داشتن ویژگی‌هایی مانند رنگ مات، دوام، مقاومت بالا، استحکام و تحمل وزن‌های سنگین در ساخت قطعات خودرو استفاده می‌شود. همچنین کاربرد ورق سیاه در صنعت راه و شهرسازی را میتوانید در گاردریل جاده ها ببینید.

ساخت آبگرمکن، تجهیزات کشاورزی، مخازن کشتی سازی و تانکرسازی

ورق سیاه به دلیل داشتن خواصی مانند مقاومت و تحمل وزن برای ساخت آبگرمن، تجهیزات کشاورزی، ساخت مخازن خاص کشتی سازی و و تانکرسازی بسیار مناسب می‌باشد. ضمن این که در مقابل خوردگی نیز مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد.متخصصین این حوزه از کاربرد ورق سیاه کامل مطلع هستند.

صنایع فلزی سنگین

از ورق سیاه با توجه به ضخامت و استاندارد ساخت در صنعت به وفور استفاده می‌شود. ورق سیاه به دلیل خاصیت جوش پذیری، مقاومت بالا، تحمل فشار برای ساخت صنایع فلزی سنگین بسیار مناسب هستند.

جمع بندی

حال که با موارد مصرف و کاربرد ورق سیاه آشنا شدید، متوجه شدید که این محصول بسیار کاربردی است و تقریبا می‌توان گفت که کل صنعت را در بر گرفته است. برای انتخاب ورق سیاه نیاز است با توجه به نوع پروژه، نیازسنجی در خصوص انتخاب آن انجام شود، سپس نسبت به تهیه آن اقدام نمایید.

مد نظر داشته باشید که ورق سیاه به دو شکل رول فرم و فابریک تهیه و به بازار جهت فروش عرضه می‌شوند. ضخامت ورق سیاه متغیر است و از 1.5 میلی‌متر تا 100 میلی‌متر موجود است. باتوجه به کاربرد ورق سیاه در کار خود میتوانید شکل مناسب آن را از آهن ربات تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.