مقالات

تولید ناودانی | کاربرد تیرآهن چیست | فروشگاه آهن ربات

قیمت ناودانی | خرید ورق گالوانیزه | فروشگاه آهن ربات

تولید ناودانی: اجزای فلزی زیادی در ساخت و سازهای عمرانی استفاده می شود که اهداف و ساختارهای متفاوتی دارند. یکی از پرکاربردترین آنها ناودانی است که کاربردهای زیادی دارد.

تولید ناودانی | کاربرد تیرآهن چیست | فروشگاه آهن ربات

ناودانی ها یا پروفیل های U شکل، یکی از انواع پروفیل فولادی هستند که کاربردهای متفاوتی در ساخت و سازهای عمرانی دارند و بیشتر در بخش مونتاژ به کار گرفته می‌شوند.

عملکرد اصلی این پروفیل رابط است، چه برای پشتیبانی، چه برای ساخت  پوشش ها و انواع دیگر سازه هایی که به آن متصل می شود. این قطعه فلزی معمولاً در ساختمان هایی که به استحکام سازه ای زیادی نیاز دارند، استفاده می شود.

ناودانی چیست؟

پروفیل ها تیرهای فلزی ساخته شده از فولاد گالوانیزه، فولاد زینکالوم یا فولاد گالوالوم هستند که در کاربردهای مختلف هم در ساخت و سازهای عمرانی( در سقف ها یا پروژه های با سازه های فلزی ) و هم در مناطق صنعتی استفاده می شوند.

ناودانی

ناودانی یا کانال فولادی یکی از رایج ترین پروفیل های فولادی هستند که در دو نوع زیر وجود دارد:

ساده (US) که به طور گسترده برای تشکیل ساختار فلزی شبکه استفاده می شود.

سفت شده (UE) که دارای یک لبه سفت کننده اضافی است که رو به داخل است که به عنوان پروفیل G نیز شناخته می شود.

عملکرد اصلی ناودانی در ایالات متحده آمریکا به عنوان رابط است، در حالی که این پروفیل فلزی در اتحادیه اروپا به عنوان پشتیبان برای حمایت از پنل های فلزی سقف، علاوه بر پاسخگویی به سایر خواسته ها در بخش سازه های فلزی عمل می کند.

تولید ناودانی | کاربرد تیرآهن چیست | فروشگاه آهن ربات

تفاوت استفاده بین انواع ناودانی چیست؟

ناودانی ساده ساختار خرپا را تشکیل می دهد یا  در اصطلاح چارچوبی است که به عنوان خرپا فلزی شناخته می شود. تیرها در بالا، پایین و وسط با اشکال هندسی متمایل هستند.

ناودانی سفت شده نقاط حمایتی به نام intercimentos را تشکیل می دهد که در بالای این ساختار تشکیل شده توسط خرپا قرار دارند. بنابراین، در سقف، ناودانی های ساده قرار می‌گیرند ، در حالی که ناودانی های سفت شده به صورت عرضی روی تیرهای ساده قرار می گیرند.

ناودانی ها در سازه‌های مسکونی، صنعتی و تجاری به عنوان اجزای فلزی، سقف استفاده می شوند. شایان ذکر است که ناودانی سفت شده عملکرد مشابهی با ناودانی ساده ندارد و در برنامه‌های خاص‌تر استفاده می‌شود.

تیرآهن

تشکیل یک شبکه فلزی با پروفیل ناودانی ساده بسیار دشوار است. این ناودانی یک قطعه فلزی همه کاره و مقاوم است که در ساخت و سازهای بزرگ یا کارهای مسکونی و همچنین تاسیسات مکانیکی، علائم راهنمایی و رانندگی و صنایع استفاده می شود. ناودانی سفت شده حتی مقاوم تر است و برای ساختارهایی سازه های فلزی سنگین ایده آل است.

از هر دو نوع ناودانی، برای ساخت لوله یا ستون نیز استفاده می شود. به طور معمول، ناودانی سفت شده پشتیبانی بهتری را برای تیرهای سقف، ستون‌ها، پشتیبانی از دروازه‌ها و نرده‌ها ارایه می‌دهد.

نحوه تولید ناودانی

کیفیت ناودانی به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما عمدتاً کیفیت آن به ساخت آن بستگی دارد. هرچه دقت و توجه بیشتری به فرآیند تولید شود، قطعه دوام بیشتری دارد.

ساخت آن اول از یک تکه فلز که کشیده و مسطح شده،  آغاز خواهد گشت. این باعث ایجاد یک تیر پیش ساخته می شود که می توان آن را به شکل پروفیل مورد نظر تغییر داد.

لازم به یادآوری است که در طول فرآیند، فولاد مورد استفاده نیز باید کار کرده و خالص شود و از متخلخل شدن آن جلوگیری کرد زیرا مقاومت قطعه را کاهش دهد. برای تایید کیفیت آنها، تست های فشار و استرس قبل از استفاده از قطعات انجام می شود.

نکات انتخاب ناودانی

برای خرید ناودانی باید آن را از تولید کنندگان معتبر تهیه کنید. در اینجا چند معیار وجود دارد که باید قبل از انتخاب خود ارزیابی کنید.

مواد اولیه

به طور کلی، هر تولید کننده علاوه بر روش های خاص خود برای کار با مواد، منبع متفاوتی از مواد اولیه دارد. بنابراین، کیفیت مواد نیز مستقیماً به این بستگی دارد که تامین کننده شما چه کسی خواهد بود و شیوه های تولید آنها چیست. جویا شدن نظر سایر مصرف کنندگان و انجام آزمایشات از اقدامات خوب رایج است.

گارانتی در هنگام خرید

فاکتور مهم دیگری که باید مورد ارزیابی قرار گیرد دوره گارانتی قطعه است، یعنی حداقل مدت زمانی که سازنده کیفیت آن را تضمین می کند. گارانتی تمدید شده به معنای داشتن امنیت طولانی تر در استفاده از تجهیزات است. بدین ترتیب در صورت وجود مشکل می توانید با دردسر کمتری نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

تحویل به موقع

برای برخی از پروژه ها، عرضه ناودانی به طور مکرر تقاضا می شود که نیاز به همکاری با یک تامین کننده خوب دارد. یک تیم سازمان یافته تر با تولید ثابت می تواند واحدهای بیشتری از همان قسمت را بدون مشکل و در زمان کمتر تحویل دهد. بسته به مقداری که استفاده می کنید، این می تواند عامل بزرگی در انتخاب شما باشد.

قیمت

در نهایت باید قیمت آن را با توجه به کیفیت ناودانی، ابعاد ، تولید کننده آن در نظر بگیرید.‌در طول ساخت ساز مدام به این ماده در تعداد زیاد نیاز دارد، از این قیمت آن در بودجه بندی ساخت و ساز اهمیت بالایی دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.