مقالات

تیرآهن چیست | فروش نبشی | فروشگاه آهن ربات

فروش تیرآهن مرغوب | خرید ورق گالوانیزه | آهن ربات

تیرآهن چیست: اگرچه موادی که تیراهن ها با آن ساخته می شوند در طول زمان تغییر کرده است، اما عملکرد آنها و نیاز به آنها به عنوان یک عنصر اساسی ساخت همیشه یکسان بوده است. تنها تفاوت این است که پیش از این تیراهن ها از چوب یا بتن ساخته می شدند. وقتی به تیرهای قبلی فکر می کنید،

تیرآهن چیست | فروش نبشی | فروشگاه آهن ربات

ممکن است خاطرات کودکی به ذهن بیاید، از خانه پدربزرگ و مادربزرگ یا خانه قدیمی در مرکز شهر، جایی که تیرهای چوبی  در نقاط مختلف ساختمان به نمایش گذاشته شده است.

آشنایی با تیرآهن

تیر آهن ها مصالح اساسی همه ساختمان ها هستند. یک ساخت و ساز را نمی توان بدون تعیین نوع تیرآهن هایی که آن را پشتیبانی می کند شروع کرد. بدون تیرآهن ها، به سادگی یک خانه، یک مدرسه یا یک ساختمان وجود نخواهد داشت، آن را حفظ نمی کند. تیرآهن به ناچار در انواع ساختمان ها اعم از خانگی و تجاری استفاده می شود.

تیرآهن چیست؟

تیراهن ها کاربردهای زیادی در ساخت و ساز دارند، اگرچه عموماً برای توسعه پل ها، انبارها، سقف ها یا ساختمان های بزرگ استفاده می شوند. اما به دلیل ابعاد زیادی که دارد می توان از آنها برای پروژه های ساختمانی کوچک استفاده کرد. انها یکی از عناصری هستند که جایگزین سازه های  بتنی شده اند، زیرا نسبت به آن مزایای زیادی دارند. تیرآهن ها برای مهار و تحمل بارها، فشارها و همچنین کشش و خمش ساخته می شوند.

قیمت تیرآهن فولادی | خرید نبشی | آهن ربات

ویژگی های تیرآهن

مشخصه اصلی تیراهن ها این است که آنها مصالح ساختمانی هستند که می توانند وزن های بزرگ را تحمل کنند و کل خانه یا ساختمان را بدون فروریختن نگه دارند. این وظیفه اصلی آنها است، بنابراین یک تیرآهن، اگر با کیفیت باشد، هرگز خم نمی شود و خواص خود را تغییر نمی دهد، بلکه می تواند فشار و وزن را در هر نوع ساختمانی تحمل کند.

با ظهور انقلاب صنعتی، تیرآهن ها به دلیل استحکام و دوام بیشتر، از موادی مانند آهن و فولاد ساخته شدند و تیرآهن های فولادی بیشترین استفاده را داشتند.

انواع بی‌شماری از  تیراهن ها بسته به اندازه، کاربرد و شکل آنها وجود دارد. تیرهای فولادی قوی‌ترین هستند و معمولاً در ساختمان‌های بزرگ گنجانده می‌شوند، اگرچه استفاده از آن‌ها می‌تواند برای ساخت خانه نیز به کار رود. بسیاری از افراد به دلیل مقاومت و دوام بالا آنها را ترجیح می دهند.

فولاد یک ماده همسانگرد است، به این معنی که خواص آن در تمام نقاط ترکیب آن دست نخورده و دقیق باقی می ماند. یعنی هم در انتهای آن و هم در مرکز یک تیر فولادی، مشخصات آن همیشه دقیقاً یکسان خواهد بود. همچنین برخلاف سایر مواد، فولاد با وجود مقاومت بیشتر در برابر وزن و بار، سبک تر است. این امر تیرهای فولادی را به مصالح ساختمانی بسیار قابل اعتماد تبدیل می کند .

تیرآهن

در حال حاضر، تیرآهن فولادی به دلیل ظرفیت بارگذاری زیاد، و همچنین به دلیل شکل‌پذیری، یکی از بهترین مصالح برای ساخت و ساز در نظر گرفته می‌شود، همان چیزی که باعث می‌شود در هنگام تحمل وزن حداقل تغییر شکل را دهد. به عبارت دیگر، فولاد بدون توجه به استفاده از آن یا گذشت زمان، ترک نمی‌خورد، تسلیم نمی‌شود، ضربه نمی‌خورد یا نمی‌شکند.

ورق گالوانیزه

انواع تیرآهن فولادی

چهار نوع اصلی تیرآهن برای ساختمان های شما وجود دارد. هر کدام از آنها دارای مقاومت بالایی هستند. با این حال، این بستگی به بزرگی و نوع پروژه ای دارد که می خواهید شروع کنید، بنابراین می توانید مناسب ترین تیرآهن را برای خود انتخاب کنید.

تیر آهن های IPE

معمولاً از این نوع تیرها عمدتاً در پروژه های بزرگ  چون پل ها، تونل ها، ساختمان ها و ساختمان های بزرگ استفاده می شود.

تیرآهن های IPN

مشخصه این نوع تیرآهن در برابر اصطکاک، وزن و ضربه بسیار مقاوم است. به همین دلیل است که در ساخت و سازهایی که بیشتر در معرض این موارد  هستند ، استفاده می شود.

نبشی

معمولاً تیرهای IPN تیرهای کلاسیکی هستند که در پروژه های بزرگتر مشاهده می کنید، زیرا وظیفه تحمل وزن بالابر در کارخانه های صنعتی را بر عهده دارند (بالابر مکانیزم قرقره ای است که عناصر ساختمانی بزرگ با آن بارگذاری می شوند). وقتی به پرتوهای IPN فکر می کنید، به سایز بزرگ فکر کنید.

تیرهای UPN

آنها به دلیل شکل U نامگذاری شده اند، همان شکلی که می توان از آن برای ساخت سازه های فلزی در مقیاس کوچکتر مانند تیرها، تیرچه ها، کانال ها و بدنه های کوچکتر استفاده کرد.

تیراهن های HEB

تیرهای HEB با شکل T دوتایی خود متمایز می شوند، اما دارای فلنج های پهن تر از پروفیل های به اصطلاح دوبل T، IPN یا IPE هستند. این نوع تیرها بسیار پرکاربرد هستند و می‌توانند برای مصارف مختلف در ساخت و ساز مانند ایجاد تیرهای بزرگتر، پل‌ها، ستون‌ها و غیره استفاده شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.