مقالات

فولاد نسوز چیست ؟ | فولاد نسوز و انواع آن

فولاد نسوز

فولاد نسوز همان طور که از اسمش مشخص است در مقابل دما و درجه حرارت بالا مقاومت بالایی دارد و از آن در صنعت استفاده می‌شود.

خوب است بدانید که در حالت عادی، خواص استحکامی و مقاومت فولادها با افزایش درجه حرارت کاسته می‌شود؛ در نتیجه لازم است فولادی ساخته شود که بتواند در درجه حرارت بالا مقاوم باشد. در نتیجه فولادهای نسوز، با هدف رفع این مشکل طراحی و ساخته شده‌اند.

بیشتر بخوانید: قیمت ورق استیل

فولاد نسوز چیست؟

فولاد نسوز یکی از انواع استنلس استیل است که در برابر گرما و حرارت از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. این محصولات از ترکیب آهن، کربن و دیگر عناصر آلیاژی تولید می‌شوند. این محصولات به دلیل داشتن مقاومت بالا حتی می توانند دمای بالای 650 درجه را نیز تحمل کنند.

در واقع فولاد نسوز، از عناصر آلیاژی مانند کروم و نیکل غنی می‌باشند و از طریق مکانیزم عملیات حرارتی مستحکم شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این نوع محصولات بیشتر در مکان‌هایی استفاده می‌شود که به مقاومت به خوردگی در برابر درجه حرارت بالا، مقاومت به خزش و مقاومت به ترک احساس شود.

مشخصات فولاد نسوز

از مشخصات فولاد نسوز، می‌توان به وجود یک لایه اکسید استثنایی که بر روی آن قرار گرفته، اشاره کرد. این لایه باعث شده که این فولاد بتواند توانایی و مقاومت لازم در برابر حرارت را به دست آورد. در واقع این لایه، برای حفظ شکل فولاد در هنگام عدم پوشش، بسیار مفید و مناسب است و به مقاومت آن در دما و درجه حرارت بیش از ۶۵۰ درجه سانتیگراد کمک می‌کند.
هنگامی که کروم و نیکل را به فولاد اضافه می‌کنند، لایه‌ای بر روی آهن ایجاد می‌شود که اکسیژن هوا با این فلز واکنش نشان می‌دهد و با آهن واکنش نمی‌دهد که این موضوع باعث می‌شود از زنگ زدن آن جلوگیری شود. این در حالی است که فولادهای نسوز، علاوه بر داشتن خاصیت ضد حرارت، خواص دیگری نیز مانند استحکام و دوام بالا دارند.

بیشتر بخوانید: فولاد چیست؟ انواع فولاد و کاربردهای آن

از ویژگی ها و مشخصات فولاد نسوز، می‌توان به اختصار به موارد زیر اشاره کرد:

کاربرد های آن:

امروزه از انواع فولاد نسوز، به طور گسترده در صنایع مختلف استفاده می‌شود که شامل موارد زیر می‌باشد:

  • در طراحی مبدل‌های حرارتی
  • کوره‌های پخت سرامیک
  • طراحی پره‌های توربین‌های گازی و بخار
  • در لوله‌های تاسیسات دیگ های بخار
  • محفظه‌های پخت و باز پخت
  • جعبه‌های حرارتی مانند آنیل‌ها
  • صفحات داخلی کوره‌های لعاب‌کاری

بیشتر بخوانید: قیمت آهن در بازار امروز

قیمت فولاد نسوز

همانطور که گفتیم فولاد نسوز، یکی از انواع مواد اولیه صنعتی است که کاربرد گسترده‌ای دارد. این محصولات نسبت به دیگر آلیاژها و پروفیل‌ها، از عرضه کم و قیمت بالا برخوردار هستند. برای اطلاع از قیمت فولاد نسوز و ورق فولادی نسوز می‌‍توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و از قیمت فولاد نسوز مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.