مقالات

قیمت تیرآهن روز | ورق گالوانیزه | آهن ربات

خرید تیرآهن | قیمت آهن آلات ساختمانی | آهن ربات

قیمت تیرآهن روز:برای اینکه پروژه ساختمانی شما مستحکم و مقاوم باشد، نه تنها باید نیروی کار عالی داشته باشد، بلکه باید تیرآهن فولادی نیز داشته باشد، در مقاله امروز به شما خواهیم گفت  که تیرآهن ها چه هستند و انواع  تیرآهن فولادی  موجود در بازار کدامند؟

قیمت تیرآهن روز | ورق گالوانیزه | آهن ربات

تیرآهن های فولادی یکی از مصالح مورد علاقه در پروژه های مختلف ساختمانی هستند، زیرا کاربردهای گسترده ای دارند و  تقریباً در تمامی سازه ها قرار می گیرند.

تیراهن‌ها که عمدتاً در ساخت یا توسعه پل ها، انبارها، پشت بام ها یا ساختمان های بزرگ استفاده می شوند،

می توانند به همان روش در پروژه های کوچک نیز استفاده شوند.

تیرآهن چیست؟

تیرآهن ها نوعی تیر فولادی هستند که به  منظور مهار و حمایت از فشارها و همچنین کشش و خمش ساخته می شوند.

روش‌های مختلفی  برای تولید این نوع پروفیل فولادی برای استفاده در ساختمان‌سازی وجود دارد،

در مورد عناصر سازه‌ای که به عنوان تیرآهن در نظر گرفته شده‌اند ،

ورق گالوانیزه

بسته به ویژگی‌های سازه‌ای، تقریباً می‌توان از تمامی روش‌های موجود در ساخت پروفیل استفاده کرد.

انواع تیراهن بر اساس کاربرد

تیراهن های چند لایه:

این نوع تیراهن  برای استفاده در سازه هایی با ابعاد و پیکربندی های مختلف است.

این تیرها را می توان در مقاطعی مانند،UPN ،UPE IPE، و HEA یافت.

تیرهای جوش داده شده:

این نوع تیراهن ایده آل برای کاربردهای سازه ای با طیف بسیار گسترده ای از کاربردها در انواع مختلف پروژه ها است.

پرتوهای فلیچ:

این نوع تیراهن  برای چسبیدن به هر نوع ساختاری مناسب است در حالی که فولاد استحکام لازم را به آن می دهد.

لنگه ها:

عملکرد آن پشتیبانی از فضای خالی پنجره ها و درها است، به همین دلیل است که آنها برای همه قابل رویت هستند، زیرا در دهانه های دیوارها قرار می گیرند.

قیمت تیرآهن روز | ورق گالوانیزه | آهن ربات

استرینگرها:

آنها به  عنوان تکیه گاه برای سازه های معلق در هوا مانند پل ها، گذرگاه ها، راهروها و غیره عمل می کنند. آنها در طول کل مسیر سازه یکی در میان در کنار یکدیگر قرار می گیرند، به این ترتیب می توانند وزن ساختمان و وسایل نقلیه و افراد پیاده  را تحمل کنند.

انواع تیرآهن بر اساس شکل ظاهری

نبشی

تیراهن UPN:

تیرآهن‌های این نوع با حروف “UPN” نام گذاری می شوند و به دنبال آن عددی که نشان دهنده ارتفاع اسمی کل (h) بر حسب میلی متر است، می آید . از این نوع پروفیل ها به عنوان تکیه گاه و ستون برای جوش دادن انتهای بال ها استفاده می شود. به این ترتیب یک لوله با یک بخش عملا مربع تشکیل می شود.

تیر آهن  IPN:

تیرآهن IPN پروفیلی است که بخش آن دارای شکل “T” دوتایی است که ضخامت آن “عادی” نامیده می شود. وجه های بیرونی بال ها به صورت عمود بر روی تار متقاطع می شوند و وجه های داخلی 14 درصد میل دارند که در این حالت ضخامت آنها به سمت لبه ها کاهش می یابد. مفاصل بین بخش های داخلی بال ها و بخش های جان گرد است.

تیرآهن IPE:

تیر اهن IPE با نام پروفیل دوبل T نیز شناخته می شود و ضخامت آن معمولاً به عنوان “اروپایی” شناخته می شود. وجوه آن، اعم از بال و جان، موازی با یکدیگر هستند، همچنین عمود بر جان هستند. این نوع تیرآهن ها با ضخامت ثابت مشخص می شوند. نسبت عرض بالها و ارتفاع پروفیل باید کمتر از 0.66 باشد.

تیرآهن HEB:

تیرآهن  HEB   H شکل است و سری استاندارد است. وجه بیرونی و داخلی بالهای آن موازی با یکدیگر و به نوبه خود عمود بر تار هستند، بنابراین در این حالت بالهای آن دارای ضخامت ثابتی هستند. کاربرد اصلی آن در صنعت و ساخت و ساز ساختمان ها (رواق، خرپا، تیر، ستون) نهفته است.

تیرآهن HEA:

تیراهن های  HEA  سبک هستند. وجه های بیرونی و داخلی بال های خود را موازی با یکدیگر و همچنین عمود بر جان نشان می دهد. مانند پروفیل های قبلی ضخامت آن ثابت است. این پروفیل ها عمدتاً در صنعت و ساخت و سازهای عمرانی ساختمان ها مانند خرپاها، ستون ها، تیرها، قاب ها و … مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین اغلب برای ساخت زیرساخت ها و بدنه استفاده می شود.

تیراهن  HEM:

تیر اهن HEM دارای وجوه خارجی و داخلی بالها موازی با یکدیگر است که به نوبه خود بر روی تار عمود هستند. مفاصل بین جان و صورت داخلی بال ها نیز گرد است. کاربردهای اصلی تیرآهن HEM ساخت لنگه ها، آرماتورهای سازه ای، پرلین ها، سازه ها برای پله ها و ساخت ماشین آلات است.

مزایای تیرآهن

از جمله مزایایی که هنگام استفاده از تیرآهن‌های فولادی در سازه های خود می توانیم از آن بهره مند شویم عبارتند از:

مقاومت بالا؛

یکنواختی؛

ماندگاری؛

شکل پذیری؛

سختی؛

امکانات عالی برای متحد کردن اعضای مختلف؛

مونتاژ سریع .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.