مقالات

قیمت روز تیرآهن | قیمت ورق گالوانیزه | فروشگاه آهن ربات

خرید تیرآهن | قیمت آهن آلات ساختمانی | آهن ربات

قیمت روز تیرآهن: تیرهای فولادی که در اصطلاح عامیانه به عنوان تیر آهن شناخته می شوند ،از اوایل قرن بیستم به عنوان یک مصالح ساختمانی بسیار محبوب شده اند.از این گذشته، تیرآهن ها باعث ایجاد تحولات چشمگیری در معماری مانند

ایجاد پل های عظیم، آسمان خراش های بسیار بلند ، سوله های صنعتی بزرگ و … شده اند.

قیمت روز تیرآهن | قیمت ورق گالوانیزه | فروشگاه آهن ربات

با گذشت این همه سال از روی کار آمدن تیراهن ها، هنوز در بسیاری از زمینه ها استفاده از آنها ضروری است،

این عمدتا به دلیل تحمل باربری زیاد آنها است که می تواند بسیار دقیق نیز محاسبه شود.

اگر تیرآهن ها با اقدامات مناسب در برابر خوردگی محافظت شوند، از نظر تئوری می توانند تقریباً برای مدت نامحدودی دوام بیاورند.

کاربرد تیرآهن

هر جا که قرار است سازه ای فلزی ساخته شد از تیرآهن استفاده می شود.

از تیرآهن در ساخت سوله های صنعتی، پل های فلزی ، برج ها با اسکلت فلزی ، استفاده کرد.

تیرآهن

هنگام ساخت یک خانه جدید یا بازسازی خانه، می توان از تیرآهن ها برای اجرای سالن‌هایی که بسیار بزرگ هستند بهره گرفت.

کاربردهای دیگر برای تیرآهن  استفاده به عنوان لنگه در یا پنجره و همچنین پشتیبانی از تیر سقف بناهای تاریخی است.

در اصل، هر پروفیل فولادی دو مزیت دارد یعنی بالا بردن سرعت کار و دیگری بازیافت کامل است.

قیمت روز تیرآهن | قیمت ورق گالوانیزه | فروشگاه آهن ربات

انواع تیرآهن

مهمترین اشکال تیرآهن های فولادی که بر اساس استانداردهای صنعتی ایران یا مقررات قابل اجرا در سراسر اروپا شکل گرفته اند عبارتند از:

HEA (گاهی اوقات به عنوان نمایه IPBI نیز شناخته می شود)

HEB (گاهی اوقات به عنوان نمایه IPB نیز شناخته می شود)

HEM (گاهی اوقات به عنوان نمایه IPBv نیز شناخته می شود)

IPE

U (با سطوح داخلی شیبدار یا موازی فلنج ها)

I (به ویژه باریک)

تیرآهن های HEA، HEB و HEM به دلیل فلنج‌های نسبتاً عریض خود، در مجموع به عنوان “تیرهای فلنج پهن” نیز شناخته می‌شوند. علاوه بر تیرآهن های ذکر شده، اشکال تیرآهن دیگری مانند تیرچه T دوبل وجود دارد که معمولاً به آن شمع بندی ورق نیز می گویند.

کدام تیراهن را برای دیوار باربر استفاده کنیم ؟

اینکه کدام یک از تیرآهن ها می تواند جایگزین دیوار باربر با ضخامت معین بالاتر از مقاومت لازم باشد، باید توسط مهندس سازه برای هر مورد جداگانه محاسبه شود. این متخصص همچنین می تواند اطلاعات دقیقی در مورد طول مورد نیاز برای قرار گرفتن یک تیرآهن در کناره ارائه دهد. اساساً محاسبات در ساخت و ساز فولادی با امنیت “5 برابر” یا “7 برابر” که در ساخت چوب معمول است، انجام نمی شود. اما محاسبات مهندس سازه برای این کار باید به طور دقیق اجرا شود و هرگونه اقدامات حفاظتی در برابر آتش نیز باید به شدت رعایت شود. یک تیرآهن باریک می تواند به عنوان تکیه گاه عمودی در شکاف دیوار عمل کند، در حالی که تکیه گاه افقی معمولاً توسط تیرهای با فلنج پهن مانند تیرآهن های فوق سنگین HEM ارائه می شود.

ورق گالوانیزه

وزن یک تیرآهن چقدر است؟

از آنجایی که فولاد به عنوان مصالح ساختمانی دارای وزن نسبتاً بالایی است، وزن تیراهن  نیز باید در محاسبات استاتیکی یک خانه در نظر گرفته شود. وزن تیرآهن فولادی به طور طبیعی به ابعاد بستگی دارد. با این حال، شما می توانید وزن دقیق تیر آهن مورد نظر را در سایت های مختلف اینترنتی که در جداول خاص همراه با ویژگی های آن ذکر شده بیابید. به عنوان مثال، یک تیرآهن HEA با ارتفاع 100 میلی متر، 17.1 کیلوگرم بر متر وزن دارد.

چگونه تیرآهن را نصب می کنند؟

اگر قرار است تیرآهن جایگزین مصالح  باربری، یک دیوار باربر شود، باید در حین کار تبدیل، با رعایت مشخصات استاتیکی تا زمانی که تیر مربوطه نصب شود، پشتیبانی موقت انجام شود. در طرح های مختلف تیرآهن ها صفحات بالایی و پایینی مخصوصی وجود دارد که باید به تیرچه پیچ شوند. امروزه گرایش زیادی به تیرآهن های بدون روکش گچ در ساخت و سازهای مسکونی وجود دارد که سبک صنعتی به خانه می دهد. با این حال، به دلیل کاهش استحکام مواد در هنگام آتش سوزی، ممکن است به دلیل مقررات حفاظت در برابر آتش، نیاز به گچ کاری تیر اهن به صورت حرفه ای باشد.

تیرآهن ها را چگونه گچ کاری می کنید؟

بر خلاف دیوار آجری، تیرآهن را نمی توان به سادگی گچ کاری کرد. مگر اینکه تیراهن  گالوانیزه شده باشد، باید دارای محافظ در برابر خوردگی باشد. از آنجایی که تیرآهن ها به نوسانات دما با تغییرات جزئی در طول واکنش نشان می دهند، یک پایه گچی مانند فلز منبسط شده باید به آنها متصل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.