مقالات

قیمت ورق سیاه | وزن ورق گالوانیزه | آهن ربات

قیمت ورق سیاه | وزن ورق گالوانیزه | آهن ربات

قیمت ورق سیاه: هر فلزی مزایا و کاربردهای خاص خود را دارد. به عنوان مثال، برخی از انواع فولاد برای لوازم خانگی عالی هستند، در حالی که برخی دیگر برای خودروسازی یا کشتی سازی، مخازن گاز و ساخت و ساز مناسب هستند.

قیمت ورق سیاه | وزن ورق گالوانیزه | آهن ربات

علاوه بر این، گریدهای مواد با ترکیب شیمیایی یکسان ممکن است بسته به روش ساخت، کیفیت های متفاوتی داشته باشند. فولاد نورد گرم  یا ورق سیاه نمونه ای از فرایند تولید این قلز است.

فولاد نورد سرد نیز در فرایندی متمایز تولید می شود،بسیغزی آن را با ورق سیاه یکسان می دانند در صورتی که این دو ورق کاملا از هم متفاوت هستند و هریک خواص و ویکی و کاربردهای خاص خود را دارد.

ورق سیاه یا فولاد نورد گرم چیست

فولاد نورد گرم یا ورق سیاه بیشتر در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد زیرا به انرژی کمتری نیاز دارد و معمولاً برای شکل دهی فشرده مانند نورد، اکستروژن، آهنگری و غیره استفاده می شود.

نورد گرم در دمایی بالاتر از دمای تبلور مجدد ماده رخ می دهد و دمای مواد را افزایش می دهد. . نورد مداوم می تواند ورق سیاه (3 میلی متر و بالاتر) یا پروفیل های مورد نظر را بدست آورد.

خرید ورق سیاه | قیمت انواع آهن آلات ساختمانی | آهن ربات

در مقایسه با فولاد نورد  ورق سیاه یا فولاد نورد گرم را می توان تولید انبوه کرد و خوشبختانه قیمت آن در  بازار به نسبت سایر فلزات همچنان پایین است. هنگامی که فولاد تا دمای اتاق خنک می شود، ریزساختار ماده را تغییر می دهد و شکل پذیری و سختی را افزایش می دهد.

با این حال، ورق سیاه یا فولاد نورد گرم در طول خنک شدن کمی منقبض می شود و فشار داخلی را روی فلز وارد می کند و در نتیجه اندازه گیری ابعاد ناهموار و اعوجاج ایجاد می شود. تحمل ابعادی مواد می تواند بین 2-5 درصد متفاوت باشد. فولاد نورد گرم یا ورق سیاه  دارای فلس هایی بر روی سطح است که اکسیدهایی هستند که در دماهای بالا تشکیل می شوند، بنابراین محصولات نورد گرم به راحتی با لمس سطح شناسایی می شوند.

ورق گالوانیزه

به جهت مطالعه مقاله ناوردانی کلیک کنید.

کاربرد ورق سیاه

در مورد الزامات دقت پایین، فولاد نورد گرم یا ورق سیاه انتخاب خوبی است و مزیت قیمتی عظیم آن مهمتر از دقت است.  کاربردهای رایج فولاد نورد گرم یا ورق سیاه  می توان به  سازه های ساختمانی، لوله کشی، چارچوب کامیون ها، درها و قفسه ها، خطوط راه آهن، قطعات تراموا و غیره اشاره کرد.

کاربرد ورق سیاه

فولاد نورد سر د و تفاوت آن با ورق سیاه

فولاد نورد سرد  یک روش شکل دهی فلز است که مزایای زیادی نسبت به کار گرم دارد. از نظر فنی، کار سرد شامل نورد سرد و کشش سرد است. اولی برای ساخت ورق فلزی استفاده می شود، در حالی که دومی را می توان برای میلگرد مستطیلی و مدور استفاده کرد.

در مقایسه با ورق سیاه، دمای فلز در هنگام نورد سرد کمتر از دمای تبلور مجدد آن است. در صورت استفاده از فولاد نرم، فلز را می توان به ضخامت {{0}}.5-3 میلی متر نورد کرد. اگر از فولاد ضد زنگ استفاده شود،

فلز را می توان به ضخامت 0.5-5 میلی متر نورد کرد. در هنگام نورد از روغن برای خنک کردن مواد استفاده می شود و همچنین به عنوان روان کننده عمل می کند. اگر لایه روغن وجود نداشته باشد، مواد فرسوده شده و تغییر شکل می دهند. بنابراین فولاد نورد سرد را می توان از روی سطح روغنی و صاف آن تشخیص داد.

مزایای اصلی فولاد  سرد عبارتند از: اندازه دقیق محصول نهایی، سطح صاف و خواص استحکام بالاتر.

اگرچه فولاد نورد سرد گرانتر از فولاد نورد گرم یا ورق سیاه است، اما مزایای فوق باعث می شود در بسیاری از سناریوها مفید باشد. از آنجایی که سطح از قبل به اندازه کافی صاف است، محصول نهایی نیازی به عملیات سطح اضافی اضافی ندارد. از کاربردهای فولاد نورد سرد/کشش سرد می توان به مبلمان فلزی، قطعات ساختاری، لوازم خانگی، آبگرمکن، ظروف فلزی، تیغه های فن، تابه، کابینت کامپیوتر و غیره اشاره کرد

قیمت ورق سیاه

قیمت ورق سیاه در بازار آهن ایران همانند سایر فلزات به طور روزمره تغییر می کند و دچار نوسان می شود. این امر ناشی از نوسان دلار و شرایط تحریم کشور است. البته به جز این دو عامل ابعاد، وزن، شرکت سازنده و … نیز در قیمت نهایی ورق سیاه تاثیر دارند. برای آگاهی از قیمت ورق سیاه با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.