مقالات

قیمت ورق فولادی گالوانیزه | ورق سیاه چیست | آهن ربات

مزایای ورق فولادی گالوانیزه | قیمت ناودانی | آهن ربات

قیمت ورق فولادی گالوانیزه : صنعت فولاد امکان ساخت مصالح و مواد مختلف را برای استفاده در ساخت و ساز فراهم می کند. یکی از مواد پرکاربرد فولادی ورق سیاه است که در این مقاله شما را با ویژگی‌ها و کاربرد آن آشنا می کنیم .

قیمت ورق فولادی گالوانیزه | ورق سیاه چیست | آهن ربات

ورق فولادی چیست

ورق فلز را می توان در بخش‌های مختلف  ساخت و ساز و حتی برای ساخت اشیا کوچک کاربردی و هنری استفاده کرد. فرآیند تولید این ماده از ویژگی های خاصی پیروی می کند که امکان استفاده گسترده از فولاد را فراهم می کند.

فرآیند تولید ورق فولادی

اولین بخش از فرایند تولید فولاد در استخراج اتفاق می افتد! پس از استخراج سنگ معدن، آن را به کوره بلند کارخانه فولاد برده و در آنجا به آهن خام تبدیل می شود. در این فرآیند است که برخی ناخالصی ها از بین می روند.

ورق گالوانیزه

وقتی مواد خام آماده شد، می توان انواع مختلف فولاد را به دست آورد. یک نمونه پرکاربرد ورق سیاه است.

ورق سیاه چیست؟

در این متن تمرکز ما بر روی ورق سیاه فولادی است. ورق سیاه یا ورق فولاد نورد گرم  به ورق هایی گفته می شود که پس از نورد  تحت هیچ گونه عملیات و پرداختی مانند گالوانیزه قرار نگرفته اند. ورق سیاه در واقع ورقی خام است که بدون پوشش در فضاهایی که در معرض رطوبت و خوردگی نیست به کار گرفته می شود. ورق‌های سیاه در سایز و ابعاد مختلفی ساخته و عرضه می شوند و متنوع ترین نیازهای هر بخش را برآورده می کنند.

ورق سیاه در ضخامت های مختلفی بنا بر کاربرد آن  در ضخامت ‌های مختلف نیز تولید می شود. از این ورق از نیروی دریایی گرفته  تا انتقال نفت و گاز استفاده می شود.

قیمت ورق فولادی گالوانیزه | ورق سیاه چیست | آهن ربات

این نوع صفحه در فرایند نورد گرم تولید می شود. ورق سیاه در دمای متوسط ​​900 درجه ساخته شده و مزیت تولید در این دمای زیاد ، بالا بردن مقاومت ان است. ورق های سیاه  با نورد صفحات به شکل کلاف های نورد گرم تولید می شوند. به ترتیب، این ماده به صورت عرضی برش داده می شود و باعث ایجاد انواع مختلف ورق های فولادی می شود.

ویژگی های ورق سیاه

به بیان ساده می توان ورق فولادی که پردازش نشده و تحت فرایند نورد گرم تولید شده را ورق سیاه نامید. ورق های سیاه را می توان با انواع روش های جوش یا کوپلینگ های مکانیکی به هم متصل کرد. این ورق در متنوع ترین شرایط قابل استفاده است البته نباید در معرض رطوبت و زنگ خوردگی باشد.  ورق سیاه  با فرمت ها و اندازه های مختلف، مطابق با استانداردهای کیفیت و ایمنی بازار مانند NBR 5590، NBR 5580، DIN 2440 و غیره تولید و عرضه  می‌شود.

انعطاف پذیری بالا دارد و تغییر شکل آن آسان است. ورق سیاه یک “فولاد سبک” کم عیار است به این معنی که این محصول در مقایسه با لوله های چدنی سنتی مقاومت بالاتری در برابر خوردگی دارند. همچنین در برابر حرارت نیز بسیار مقاوم است.

کاربردهای ورق سیاه چیست؟

ورق سیاه کاربردهای بسیاری دارد. از ورق سیاه برای انتقال لوله‌های  گاز و آب به مناطق روستایی و مناطق شهری استفاده می‌شود، همینطور مجراهایی که از سیم کشی برق محافظت می کند نیز از این ورق ساخته می‌شود. از ورق سیاه  در صنعت نفت برای انتقال مقادیر زیادی نفت به مکان‌های صعب العبور هم استفاده می‌شود.

ورق سیاه

به دلیل مقاومت بالای ورق سیاه در برابر حرارت، برای تامین گاز طبیعی یا اسپرینکلرهای پروپان و آتش نشانی در مشاغل و منازل نیز به کار گرفته می‌شود. فولاد سیاه به طور گسترده ای در توزیع گاز در داخل و خارج از خانه ها، چاه های آب و سیستم های فاضلاب کاربرد دارد . لوله های آهنی معمولی  که به طور گسترده ای برای اتصال لوازم خانگی به خطوط تامین استفاده می شود نیز از ورق سیاه است.

تفاوت لوله سیاه و لوله فولادی گالوانیزه چیست؟

بر اساس کاربرد ورق سیاه ضد زنگ می شود یا همانطور خام باقی می ماند که با توجه به وجود یا عدم وجود پوشش روی برای مقاومت در برابر خوردگی، دو ورق متفاوت به وجود می اید. ورق فولادی گالوانیزه پس از آهنگری و پوشش دهی با یک لایه روی، دارای اکسید سیاه روی سطح خود است. بنابراین، محافظت بیشتری در برابر خوردگی ارائه می دهد و عمدتاً در انتقال هوای فشرده، روغن، آب و سایر سیالات استفاده می شود ولی همانطور که در این مقاله متوجه شدید ورق سیاه فاقد این پوشش است و در برابر رطوبت و خوردگی مقامت زیادی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.