مقالات

لوله مسی | معایب و مزایای آن

دسترسی سریع به بخش های محتوا

لوله های مس می‌توانند به عنوان مس نرم یا سفت ساخته شوند. لوله‌های مسی، در برابر خوردگی و برای استفاده در اتصالات قابل اعتماد می‌باشند. سه نوع متداول لوله مسی که در ساخت و سازهای مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد نوع K، نوع L و نوع M است. در بخش تاسیسات ساختمان‌ها به خصوص در رادیاتورها به علت اینکه فشار آب زیادی ندارد از نوع M استفاده می‌شود که نسبت به نوع‌های دیگر لوله مسی، زخامت درونی کمتری دارد و قیمت لوله مسی دراین نوع کمتر و به صرفه تر از نوع L و K می‌باشد.

نوع چهارم که برای لوله کشی پسماند یا DWV است ، لوله کشی مورد استفاده برای دریچه تخلیه ضایعات مورد استفاده قرار می‌گیرد، در برخی از خانه های قدیمی یافت می‌شود.

بیشتر بخوانید: انواع لوله مسی موجود در بازار

لوله مسی

بیشتر بخوانید: قیمت ورق گالوانیزه

مزایای لوله مسی

  • دارای مقاومت بالا و قابلیت کار حرارتی عالی که تقریباً 8 برابر بهتر از آلومینیوم است.
  • می‌تواند در مقابل خوردگی بسیار بهتر از سایر فلزات مقاومت کند.
  • بسیار با دوام است که می‌تواند به خوبی در برابر آب و هوا مقاومت کند.
  • در اثر اشعه ماوراء بنفش و در صورت بروز آتش سوزی بی تأثیر است.
  • لوله های مسی را می توان به یکدیگر لحیم و در نتیجه اتصالات قابل اعتماد قوی به وجود آورد.
  • سازگار با محیط زیست است و به راحتی قابل بازیافت است.

معایب لوله مسی

لوله‌های مس مقاومت مطلوبی در برابر خوردگی حاصل از اکسیژن محلول در آب دارند. ولی این لوله ها در برابر تمام خوردگی‌ها مقاوم نیستند به طور مثال اسید حاصل از تغییرات شیمیایی ضد یخ های پایه گلیکول در دماهای بالا می‌تواند به این لوله ها آسیب برساند. این نوع خورندگی مخصوصاً در سیستم های خورشیدی که گاهاً آب در کلکتور آن‌ها تحت تابش شدید آفتاب به مدت زیادی ثابت می‌ماند، رخ می‌دهد. لوله‌های مسی، همچنین در مقابل غلظت های بالای سولفید هیدروژن آسیب پذیرند.

لوله های مسی مورد استفاده در تاسیسات گرمایی و سرمایی بایستی مطابق یکی از استانداردهای 1786DIN، 88D ANSI، part1 2871 BS و 274ISO باشند.

نتیجه گیری

لوله های مس منبع تغذیه اقتصادی و همچنین پیشرفت های انسانی هستند که بدون آن زندگی روزمره انسان راحت نخواهد بود. آنها زندگی ما را بهتر می کنند و با این تجهیزات به مراتب زندگی ایمن تر و سطح بالاتری خواهیم داشت.

 

بیشتر بخوانید: قیمت پروفیل امروز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.