مقالات

معایب و مزایای تیرآهن

مزایای تیر آهن

 بعد از این که سازه تمام شد این امکان وجود دارد که سازه را توسعه داد.

به طور حتم می دانید که به دلیل پرکاربرد بودن تیرآهن در ساختمان سازی و استفاده گسترده آن، شما می توانید این محصول را به صورت سفارشی تهیه کنید. تنها کافی است این پروفیل را در ابعاد و اندازه دلخواه خود، سفارش دهید. شرکت‌های ساختمان سازی نیز با توجه به ساختمان خود این محصول را در ارتفاع و اندازه مورد نظر سفارش سازی می‌کنند که خود مزیت بزرگی محسوب می‌شود.

چندین قطعه را می توان به هم متصل کرد.

بکارگیری تیر آهن در ساخت یک سازه یکی از اساسی‌ترین فاکتورهایی است که از آن به منظور توسعه سازه استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین مزایای تیر آهن در این است که می‌توان چندین قطعه را به یکدیگر متصل نمود. در نتیجه می‌توان از این امکان برای ایجاد اتصالات بسیار خوبی استفاده نمایید.

در ارتفاعات می توان از این محصول استفاده کرد.

با توجه به این امکان که می توان از اتصال قطعا ت تیر آهن در ساخت سازه و اسکلت فلزی ساختمان استفاده کنید، در نتیجه این امکان فراهم است که با اتصال این قطعات به یکدیگر، در ارتفاعات نیز از این محصول نهایت بهره را برد.

اجزا و قطعات آن به صورت پیش ساخته در بازار موجود است.

یکی دیگر از مزایای استفاده از تیر آهن این است که از آن به شکل پیش ساخته می‌توان استفاده کرد. پیش ساخته بودن تیر آهن سبب شده که این محصول به این شکل به راحتی در بازار موجود باشد و در نتیجه قیمت آن نیز مناسب است.

معایب تیرآهن

 ضعیف شدن تیر آهن در دماهای بالا

توجه داشته باشید که با افزایش دما این محصول تضعیف می‌شود. به بیان ساده مقاومت این محصول در دمای بالا به میزان چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. در شرایطی که دمای اسکلت فلزی به حدود 600 درجه سانتی گراد افزایش یابد احتمال فرو ریختن و برهم خوردن تعادل ساختمان وجود دارد. در نتیجه این موضوع یکی از معایب استفاده از تیرآهن در دمای بالا است.

در برابر عوامل خارجی، فلزات آن خورده می شوند.

در صورتی که تیر آهن در مقابل عوامل خارجی قرار گیرد، دچار خوردگی می‌شود. مقاومت و استحکام تیرآهن در برابر شرایط جوی دستخوش تغییرات شده در نتیجه از خود واکنش نشان می‌دهد. با این وجود هزینه تعمیر و نگهداری تیر آهن افزایش می یابد. در واقع این خوردگی سبب افزایش هزینه نگهداری تیر آهن می‌گردد.

اتصال نامناسب قطعات نیز از دیگر معایب این محصول است.

 این محصول را با جوش به یکدیگر متصل می‌کنند که بعضی مواقع به خاطر عدم مهارت جوش کاران و عدم کنترل مهندسین ناظر مشکلاتی به وجود آمده است. در صورتی که اتصالات به شکل نامناسب در کنار یکدیگر قرار داده شوند، باعث ایجاد مشکلاتی در تیرآهن می‌شود. در نتیجه در صورت اتصالات نادرست، آن‌ها به شکل جوش به یکدیگر متصل می‌گردند. ممکن است در این صورت افرادی که کار جوشکاری را انجام می‌دهند، از تجربه و مهارت کمی در این زمینه برخوردار باشند. این عدم دانش و تجربه کافی به طور حتم مشکلات جبران ناپذیری را به وجود می‌آورد. پس نیاز است قبل از هر چیز، به منظور اتصال قطعات از افرادی که از دانش و تجربه کاری در زمینه جوشکاری بهره مند هستند، استفاده شود. تنها در این صورت است که می توان از مزایای تیرآهن به شکل مطلوبی برخوردار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.