مقالات

نکات مهم در نگهداری میلگرد

نکات مهم در نگهداری میلگرد

میلگرد یکی از مهم‌ترین مصالحی است که در پروژه‌های عمرانی، انواع ساخت‌وسازها و یا ساختمان‌سازی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد اما نگهداری میلگرد بسیار مهم است. این محصول فولادی تنها نقطه ضعف سازه‌های بتنی، یعنی مقاومت کششی را جبران می‌کند. همان‌طور که می‌دانید بتن تحمل وزن و ضربه بسیار بالایی دارد، اما تنها نقطه ضعف آن، مقاومت کششی است. به همین دلیل، در تمام سازه‌های بتنی، برای مقاوم‌سازی بیشتر از میلگرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل میلگرد یک مصالح کاملا مهم و ارزشمند در صنایع ساختمان‌سازی و یا عمرانی است. چرا که می‌تواند به خوبی مقاومت کششی سازه‌های بتنی را تامین کند. اما میلگردها انواع مختلفی دارند که می‌توان به میلگرد آجدار و یا ساده اشاره کرد و کاربردهای هرکدام کاملا متفاوت است. در ادامه ما در مورد نکات مهم در نگهداری میلگرد توضیح میدهیم.

دلیل اهمیت نگهداری میلگرد چیست؟

همگی به خوبی می‌دانیم که مواد مهم و متعدد زیادی روی قیمت میلگرد تاثیر می‌گذارد. از گران شدن برخی فلزها گرفته تا نوسان قیمت ارز و… همگی می‌توانند روی قیمت میلگرد تاثیرگذار باشند. به همین دلیل، زمانی که قیمت میلگرد افزایش پیدا می‌کند، می‌تواند در قیمت ساختمان و تمام محصولاتی که به واسطه‌ی ‌‌آن‌ها تولید می‌شوند، تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. پس در نتیجه، نگهداری از چنین مصالح بااهمیت و نسبتا گران، نقش بسیار مهمی پیدا می‌کند. چرا که با از بین رفتن و یا خورده شدن میلگرد هزینه بسیار سنگینی برای صنعتگران و تمام کسانی که به این مصالح مهم نیاز دارند، از دست خواهد رفت. در نتیجه نحوه نگهداری میلگرد اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند.

انبارداری میلگرد

انبارداری درست میلگرد

یکی از مهم‌ترین شرایطی که برای نگهداری درست میلگرد باید رعایت شود، انبارداری آن است. شاید چنین تصور شود که میلگرد از جنس فولاد بوده و هیچ نیازی به مراقبت ندارد! اکثر ما فقط انبارداری اصولی و صحیح را مخصوص مواد غذایی فاسد شونده می‌دانیم، این در حالیست که نگهداری از میلگرد هم نکات بسیار مهمی دارد که باید به طور دقیق رعایت شوند. یکی از این نکات دور ماندن از رطوبت است. انبارداری میلگرد باید به نوعی باشد که در آن به هیچ عنوان رطوبت وجود نداشته و حتی‌الامکان هوای آزاد در جریان باشد. چرا که میلگرد و هر محصول فلزی در فضای مرطوب سریعا زنگ‌زده و در طول زمان از بین می‌رود. این موضوع برای فروش و عرضه آن به بازار مناسب نبوده و فروشندگان آن را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند. حتی نحوه نگهداری میلگرد در انبار هم بسیار مهم بوده و باید 15 سانتی‌متر بالاتر از سطح زمین نگهداری شود.

نگهداری در محیط عاری از گرد و خاک

نکته مهم دیگری که در نگهداری میلگرد وجود دارد این است که باید این مصالح به دور از گرد و خاک نگهداری شوند. عده‌ی زیادی ممکن است چنین تصور کنند که مگر گرد و خاک ساده می‌تواند فولاد را از بین ببرد؟‌ در پاسخ به این سوال باید بگوییم:‌ بله، گرد و خاک به دلیل مواد خورنده‌ای که درونش دارد، می‌تواند با قرار گرفتن روی میلگرد،‌ آن را به مرور زمان نابود کند. در نتیجه بسیار مهم است که محل نگهداری میلگرد به درو از هر گونه گرد و خاک بوده و هر از چندگاه یک بار، تمیز شود. این موضوع در بحث انبارداری میلگرد هم تاثیر بسیار زیادی داشته و باید تمام انبارداران به چنین موضوع مهمی توجه ویژه‌ای داشته باشند. یعنی باید علاوه بر عدم رطوبت در انبار، در آنجا هیچ گونه گرد و خاکی وجود نداشته باشد.

حفظ دمای میلگرد

یکی دیگر از شرایط مهم نگهداری میلگرد قرار ندادن آن در معرض مستقیم نور آفتاب و یا دمای بسیار بالا و یا پایین است.این موضوع می‌تواند مشکلات بسیار زیادی را برای میلگرد به وجود بیاورد. به همین دلیل در بسیاری از شرایط هنگام ساخت‌وساز و یا پروژه‌های عمرانی متعدد، زمانی که بنا به دلایل مختلف دمای میلگرد بسیار افزایش پیدا کند، با آب‌پاشی روی آن سعی می‌کنند دمای میلگرد را پایین‌تر آورده و سپس آن را درون سازه‌های بتنی استفاده نمایند. در نتیجه زمانی که چنین چیزی می‌تواند تاثیر بسزایی روی کیفیت میلگرد داشته باشد، منطق حکم می‌کند که میلگرد حتما در یک انباری که دمای مناسب و ثابتی دارد، نگهداری شود.

نگهداری میلگرد

حفظ کردن حالت اولیه

یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که باید در حفظ و نگهداری میلگرد رعایت شود، حالت فیزیکی اولیه آن است. میلگردها باید طوری نگهداری شوند که هرگز روی آن‌ها فشار و یا ضربه وارد نشود و مهم‌تر از همه، نباید خم شوند. به همین دلیل انبارهای نگهداری میلگرد بسیار عریض هستند تا بتوانند میلگردهایی که طول درازی دارند را به راحتی و بدن خم کردن نگهداری کنند. این موضوع حتی در بحث حمل و نقل آن هم تاثیر بسیار زیادی دارد. چرا که معمولا میلگردها را توسط ماشین‌های سنگینی که پشتشان جای مناسب و کافی برای قرار دادن میلگردهای دراز دارند، حمل می‌کنند. در چنین شرایطی نه تنها هیچ آسیبی به میلگرد وارد نمی‌شود، بلکه حتی همان حالت فیزیکی اولیه خودش را هم می‌تواند به خوبی حفظ کند.

 

در این مقاله ما چند مورد از نکات مهم در نگهداری میلگرد توضیح دادیم که میتوانید از آنها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.