مقالات

همه چیز درباره بندیل میلگرد

بندیل میلگرد

قبل از این که بخواهیم راجع به بندیل میلگرد بخوانیم، خالی از لطف نیست که در مورد خود میلگرد اطلاعات مختصری کسب کنیم. در واقع میلگرد یک محصول فولادیست که برای جبران مقاومت کششی سازه‌های بتنی، در ساختمان‌سازی و سایر پروژه‌های عمرانی استفاده می‌شود. چرا که خود بتن از لحاظ تحمل وزن بسیار مقاوم بوده اما تنها نقطه ضعف آن مقاومت کششی است. به همین منظور، برای مقاوم سازی آن از اسکلت‌بندی فولادی استفاده می‌کنند. از آن‌جایی که میلگرد به راحتی داخل این سازه‌ها شکل می‌گیرد و می‌تواند مقاومت کششی‌ آن‌ها را جبران کند، از آن به عنوان بهترین گزینه مقاوم‌سازی سازه‌های بتنی استفاده می‌کنند. البته میلگرد هم انواع مختلفی دارد که می‌توان به میلگرد آجدار و میلگرد ساده اشاره نمود. اما حالا بپردازیم به نقش مهم بندیل میلگرد و کاربرد آن.

بندیل میلگرد چیست؟

بندیل میلگرد (Rebar Bundle) به وسیله‌ای گفته می‌شود که برای بسته‌بندی میلگردها در کارخانه تولیدکننده میلگرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. حالا ممکن است این محصول از نوع مختلفی باشد،‌ اما اکثر از بندیل‌های فلزی برای بسته‌بندی میلگرد آجدار و میلگرد ساده استفاده می‌شود که مقاومت بیشتری برای نگهداری این محصولات فولادی دارند. معمولا بندیل میلگرد دور تعداد مشخصی از شاخه‌های میلگرد پیچیده می‌شود که با این کار بحث حمل و نقل محصولات فولادی و یا جابه‌جایی آن‌ها بسیار آسان‌تر می‌شود. در بسیاری از موارد میلگردها به سفارش مشتری با تعداد مشخصی روی یکدیگر قرار داده می‌شوند و سپس بندیل میلگرد را به عنوان بسته‌بندی، به دور آن‌ها می‌پیچند.

بندیل میلگرد چیست؟

چه معیارهای برای بسته‌بندی میلگردها وجود دارد؟

معمولا از بندیل میلگرد با توجه به برخی ویژگی‌هایی نظیر انعطاف‌پذیری و یا پارامترهای مکانیکی میلگرد آجدار و میلگرد ساده، برای بسته‌بندی چنین محصولاتی استفاده می‌شود. اما محصولات فولادی انواع بسیار مختلفی دارند که برای هر کدام ممکن است بندیل‌گذاری هم کاملا متفاوت باشد. برای مثال برای فولاد نرم (S240) و همچنین فولاد نیمه سخت از نوع (S340, S400) که قطرشان کمتر از 12 میلی‌متر است، از بندیل‌هایی به شکل شاخه مستقیم و یا کلاف مورد استفاده قرار می‌گیرد. حالا برای فولادهایی که قطرشان بیش از 14 میلی‌متر بوده و از نوع نیمه سخت و یا نرم هستند هم‌،‌ از بندیل میلگرد به شکل شاخه مستقیم استفاده می‌شود. در نهایت می‌رسیم به فولادهای سخت از نوع (S500) که در آن‌ها هم معمولا از این نوع بندیل به روش شاخه مستقیم استفاده می‌شود.

تعداد شاخه‌های هر بندیل چقدر است؟

یکی دیگر از مواردی که باید در مورد بندیل میلگرد بدانیم این است که هر کدام از آن‌ها چند شاخه دارند و از لحاظ وزنی به شکل هستند. در واقع هر یک از این بندیل برای محصولات 2 تا 5 تنی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. اگر بخواهیم راجع به تعداد شاخه‌های  این بندیل صحبت کنیم، باید بگوییم که این موضوع کاملا بستگی به کارخانه‌ی تولیدکننده و همچنین سایز میلگرد آجدار و یا میلگرد ساده دارد. چیزی که هنگام استفاده از بندیل میلگرد بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد وزن میلگردها است. در نتیجه فرقی ندارد بخواهیم از چه تعداد بندیل میلگرد برای بسته‌بندی این محصولات استفاده کنیم. چرا که این موضوع دقیقا بر اساس وزن میلگردها برآورد شده و با توجه به این موضوع تعداد بندیل ها هم برآورد می شود.

معمولا هنگام بسته‌بندی کردن میلگردها تعداد شاخه میلگرد، وزن و حتی تناژ آن به طور دقیق محاسبه می‌گردد. سپس می‌توان بر اساس این اطلاعات تعداد بندیل میلگرد را هم به خوبی محاسبه نمود. البته همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، برند بندیل میلگرد و همچنین ابعاد و قطر میلگرد آجدار و میلگرد ساده هم در این میان نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم، در مورد بسته‌بندی این محصولات توسط بندیل میلگرد موارد بسیار زیادی وجود دارد که متخصصان این حوزه به خوبی و با رعایت کردنشان موفق می‌شوند میلگردها را بدون هیچ گونه مشکلی با استفاده از بندیل میلگرد بسته‌بندی کنند.

چه مشخصاتی روی هر بندیل میلگرد درج می‌شود؟

معمولا روی هر محصول میلگرد مشخصاتی درج می‌شود که خریداران می‌توانند هنگام تحویل بار آن‌ها را مشاهده کنند. جالب است بدانید که این مشخصات معمولا روی هر بندیل میلگرد درج می‌شود. یعنی فرقی ندارد که محصول شما میلگرد ساده و یا میلگرد آجدار باشد،‌ روی تمامی محصولات معمولا مشخصات آن‌ها به طور کامل درج می‌شود. حالا ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که دقیقا روی بندیل میلگرد چه نوع اطلاعاتی درج می‌شود؟‌ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که شما هنگام تحویل گرفتن بار متوجه پلاک‌های فلزی روی بندیل میلگرد خواهید شد.

روی این پلاک‌های فلزی معمولا اطلاعاتی نظیر برند تولیدکننده محصول یا میلگرد، وزن میلگردها که بر حسب کیلوگرم محاسبه می‌شود، نوع میلگرد، نمره میلگرد یا همان قطر آن، شماره ذوب، شماره بسته،‌ نشان تاییدیه کنترلی کیفی کارخانه، نشان استاندارد ملی ایران و برخی اطلاعات دیگر درج می‌شود. معمولا تمام خریداران میلگرد می‌توانند پس از تحویل گرفتن محصولات، تمامی این اطلاعات درج شده روی بندیل میلگرد را مشاهده و یا بررسی کنند. مسئله‌ مهم دیگر پس از تحویل بار بررسی گواهینامه فنی محصول است که معمولا برای بارهایی که بیش از 25 تن وزن دارند انجام می‌شود. در ادامه به طور مختصر راجع به گواهینامه فنی محصول هم توضیح خواهیم داد.

مشخصات روی بندیل میلگرد

گواهینامه فنی محصول دارای چه اطلاعاتی است؟

همان‌طور که در بالا توضیح دادیم معمولا برای محصولاتی که بالای 25 تن وزن دارند، گواهینامه فنی تعلق می‌گیرد. اما در این گواهینامه، معمولا نام کارخانه و آدرس دقیق آن و حتی نشان مشخصه کارخانه و تاریخ صدور آن هم داخل گواهینامه فنی محصول نوشته می‌شود. علاوه بر گواهینامه فنی ممکن است روی بندیل میلگرد برخی اطلاعات تخصصی مانند CU:A3، JU:A2 و یا SA:A4 نوشته شده باشد و این موضوع برای بسیاری از خریداران جای ابهام باشد. اما هیچ جای ابهامی در اطلاعات نوشته شده روی بندیل میلگرد وجود ندارد و این‌ها مربوط به میلگردهایی با آلیاژ آج ۴۰۰، آج ۳۴۰ و آج ۵۰۰ اطلاق می‌گردند.

انبارداری محصولاتی که دارای بندیل میلگرد هستند به چه شکل است؟

انبارداری، حمل و نقل و نگهداری میلگردها بسیار مهم است. چرا که میلگردها باید در محلی نگهداری شوند که به دور از رطوبت باشند تا از زنگ‌زدگی و یا خوردگی‌‌شان جلوگیری شود. نکته مهم دیگر در حفظ میلگردها جلوگیری از خم شدن آن‌هاست. به همین دلیل میلگردها هنگام حمل و نقل باید روی یک سطح کاملا صاف حمل شوند تا حالت اولیه خودشان را حفظ کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.