مقالات

وزن گریتینگ

وزن گریتینگ

بر اساس توضیحات قبلی و اجزای تشکیل دهنده شبکه اینگونه می‌توان نتیجه گرفت که وزن گریتینگ به میزان ضخامت و ارتفاع تسمه باربر و رابط، فاصله بابرها، فاصله رابط ها و… بستگی دارد.

بخش های تشکیل دهنده گریتینگ

وزن گریتینگ

به شبکه‌های توری مانند گریتینگ می‌گویند و در صنایع مختلف کاربرد دارد. این محصولات از بخش های مختلفی تشکیل شده اند و هر بخش وظیفه خاصی را برعهده دارد و رعایت کلیه استانداردها الزامی است.

چشمه

منظور از چشمه یا مش بندی فاصله بین تسمه های باربر و رابط ها است. هر چه فاصله بین تسمه‌های باربرها کمتر باشد استحکام شبکه افزایش خواهد یافت. البته در تعیین این فواصل، مکانی که شبکه در آن قرار می گیرد و میزان استحکام نیز باید در نظر گرفته شود. مورد دوم فاصله بین رابط ها است که باید از فاصله بین باربرها بیشتر باشد. مش بندی در وزن گریتینگ تاثیرگذار است. چشمه با دو عدد به صورت w*z نمایش داده می شود منظور از اولین عدد، فاصله بین تسمه ها و منظور از عدد دوم فاصله رابط ها بر حسب میلی متر است.

رابط

از تسمه و میلگرد رابط هایی تهیه می‌شود که کاربرد اصلی آن ها ممانعت از خراب شدن شکل هندسی شبکه است. رابط و تسمه به صورت عمودی به یکدیگر متصل می‌شوند. وزنی بر رابط تحمیل نمی‌شود و تنها استحکام و حفظ ظاهر و شکل هندسی محصول را بر عهده دارد. ضخامت و فاصله بین آن ها تاثیری در میزان مقاومت شبکه ندارد و تنها عبور و مرور را تسهیل می‌کند. به عنوان مثال در مکان های پر رفت و آمد فاصله بین رابط‌ها بسیار کم است تا مشکل گیر کردن پاشنه کفش در شبکه رخ ندهد کاهش فاصله رابط ها ممکن است موجب بروز مشکلات جوش شود به همین دلیل در چنین شرایطی از دستگاه های مخصوصی جهت جوش دادن استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: انواع گریتینگ

تسمه

تسمه مهم ترین بخش شبکه است و میزان مقاومت، کشش و باربری شبکه گریتینگ به آن ها بستگی دارد. اصولا از تسمه های ماشین کار استفاده می‌شود اما باز هم بنابر این که گریتینگ چه استفاده ای دارد و بر اساس درخواست متقاضی آن محل نصب نوع تسمه ها متفاوت خواهد بود. میزان استحکام و توان گریتینگ به ارتفاع، ضخامت و طول تسمه بستگی دارد یعنی در صورت افزایش ضخامت و ارتفاع میزان مقاومت افزایش و در صورت بلند بودن طول تسمه و دهانه مقاومت کاهش می‌یابد.

نگهدارنده

نگهدارنده ها وظیفه ثابت نگه داشتن تسمه ها را برعهده دارد و در توان باربری شبکه تاثیر نخواهند داشت بلکه تنها روی ظاهر سازه تاثیرگذار هستند. می توانند در انواع و اقسام مختلف مثل میلگرد، تسمه و نیم تسمه در نظر گرفته شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.