مقالات

پروفیل مبلی چیست؟

پروفیل مبلی چیست؟

پروفیل مبلی نوعی محصول فولادی می‌باشد که از ورق سرد با ضخامت 0.7 الی 1.5 میلیمتر ساخته شده است. خوب است بدانید که در حال حاضر رایج‌ترین این محصولات، قوطی پروفیل های مبلی با سطح مقطع مربع و یا قوطی سبک با سطح مقطع مستطیل شکل است.

در حال حاضر این پروفیل به دلیل تنوع بالا و قابلیت فرم پذیری خوبی که دارند، توانسته‌اند جایگاه خوبی را به خود اختصاص دهند. به این محصولات پروفیل سبک نیز می‌گویند. دلیل این نام‌گذاری این است پروفیل های مبلی ضخامت کمی دارند و وزن آن نیز سبک می‌باشد.

در این مطلب قصد داریم شما را با پروفیل مبلی و کاربرد آن در صنعت آشنا سازیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

پروفیل مبلی چیست؟

به محصولی که از طریق شکلی دهی سرد توسط قالب، شکلی دهی گرم و یا خروج کاری می‌شود، پروفیل می‌گویند. این محصولات دارای سطح مقطع کاملا یکسان هستند. در واقع عملی که باعث تمایز این نوع پروفیل‌ها از یکدیگر می‌شود، سطح مقطع آن است.

این محصولات در شکل‌های مختلفی مانند دایره، بیضی، مربع، مستطیل، سه گوش، چهارگوش و یا ترکیبی وجود دارد. شکل هندسی سطح مقطع باز مانند پروفیل Z، یا اگر بسته باشد مانند پروفیل مبلی و یا می‌تواند به شکل قوطی و پروفیل ساختمانی باشد.

پروفیل-مبلی

پروفیل-مبلی

به جز تنوع در سطح مقطع پروفیل‌ها، این محصولات، می‌توانند دارای ضخامت‌های مختلفی نیز باشند. به بیان ساده‌تر، پروفیل های مبلی نوعی محصول فولادی هستند که از ورق سرد با ضخامت 0.7 الی 1.5 میلیمتر ساخته می‌شوند. این محصول می‌تواند دارای سطح مقطع سه گوش، چهارگوش، دایره‌ای و یا ترکیبی باشد.

بیشتر بخوانید : قیمت پروفیل امروز

شکل دهی ورق و تولید قوطی پروفیل مبلی

این محصولات از قابلیت شکلی دهی و خم کاری خوبی برخوردار هستند در نتیجه صنعت گران به‌وفور از این محصول فولادی استفاده می‌کنند.

توجه داشته باشید که در برخی مواقع برای ساخت محصولات نهایی از فولاد، به ظرافت و دقت بالا نیاز است. ضمن این که شکل ظاهر محصول نهایی به عنوان عاملی برای تشخیص کیفیت محصول محسوب می‌شود. پروفیل مبلی از ظاهر براق و سطح یکپارچه برخوردار هستند و در نتیجه از آن‌ها برای تولید محصولات با کیفیت فولادی استفاده می‌شود.

مشخصات پروفیل مبلی

الف) مشخصات ظاهری:

پروفیل مبلی از شکل ظاهری یکدست، دقت ابعادی بالا و رنگ درخشان برخوردار است. توجه داشته باشید که درز جوش این محصول بسیار با کیفیت است. شاید دلیل آن را ندانید. خوب است بدانید که علت آن استفاده از روش جوشکاری فرکانس بالا High Frequency Welding در ساخت این محصول می‌باشد.

مشخصات پروفیل مبلی

مشخصات پروفیل مبلی

ب) مشخصات شیمیایی :

مشخصات بیان شده برای ورق‌های روغنی در خصوص مشخصات شیمیایی قوطی پروفیل مبلی نیز صادق است. قابلیت‌های این محصول مانند آبکاری، رنگ شوندگی با کیفیت بالا و قابلیت جوشکاری نمونه این مشخصات هستند.

پ) مشخصات فیزیکی:

با اهمیت‌ترین مشخصات فیزیکی این محصول وزن پروفیل مبلی است. محصولی که از ورق ضخامت پایین در دامنه بین 0.7 تا 1.5 میلیمتر ساخته شود، نمی‌تواند در برابر سایر محصولات فولادی از وزن بالایی برخوردار باشد. در نتیجه به پروفیل مبلی، پروفیل سبک گفته می‌شود.

مشابه اغلب پروفیل‌ها، از پروفیل مبلی شاخه 6 متری تولید می‌شود. وزن این محصول به عواملی مانند ابعاد و ضخامت ورق سرد به‌کار رفته در آن وابسته است.

بیشتر بخوانید: ورق سیاه چیست؟

خصوصیات و ویژگی‌های پروفیل مبلی

خصوصیات و ویژگی‌های پروفیل مبلی می‌توان به اختصار به موارد زیر اشاره داشت:

  1. تنوع در ابعاد
  2. قابلیت جوش پذیری
  3. قابلیت آبکاری شدن
  4. قابلیت مطلوب فرم پذیری
  5. کیفیت سطحی مطلوب
  6. قطر و ضخامت بسیار دقیق

 

قیمت-پروفیل-مبلی

قیمت-پروفیل-مبلی

قیمت پروفیل مبلی

خوب است بدانید که قیمت پروفیل مبلی با توجه به قیمت ورق روغنی تعیین می‌شود. اگرچه عوامل دیگری مانند قیمت واحد وزنی، قیمت دلار، اجرت خدماتی مانند خم کاری، سوراخکاری، آبکاری و جوشکاری نیز بر قیمت آن تاثیرگذار هستند. در ایران کارخانجات بسیاری به تولید این محصولات فولادی اقدام کرده‌اند.

از این محصولات برای ساخت مبلمان و صندلی، نرده پله ها، صنایع خودروسازی، اگزوز، کانکس و کانتینر، دوچرخه سازی، محصولات فرفورژه، لوازم خانگی استفاده می‌شود. در صورتی که شما عزیزان تمایل دارید نسبت به خرید این محصولات اقدام کنید، می‌توانید با همکاران ما در بخش فروش تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.