مقالات

کارایی آهن ناودانی | قیمت ورق سیاه | فروشگاه آهن ربات

انواع ناودانی | فروش نبشی با قیمت مناسب | آهن ربات

کارایی آهن ناودانی: ناودانی ها پروفیل های فلزی هستند که برای بهبود استحکام و پایداری در ناحیه کاربردشان طراحی شده اند. ظرفیت باربری بالای ناودانی به چنین محصولاتی اجازه داده تا متقاضی زیادی در بازار داشته باشند. استفاده از این محصولات تقریباً در هر زمینه صنعتی امکان پذیر است.

کارایی آهن ناودانی | قیمت ورق سیاه | فروشگاه آهن ربات

کاربرد ناودانی

ساخت و ساز: چیدمان پوشش کف، استحکام بخشی سقف، مونتاژ قاب اجسام کوچک و فرم های کوچک معماری از ناودانی استفاده می شود.  علاوه بر این، در مواردی که  دیوارها نیاز به تقویت دارد ، پس از نصب پارتیشن و همچنین در هنگام چیدمان اتاق زیر شیروانی از آن استفاده می شود.

ناودانی

مهندسی مکانیک و عمران: برای محصولاتی که تحت بارهای محوری یا خمشی بزرگ هستند ، از ناودانی بهره گرفته می‌شود. به عنوان یک قاعده، اینها تیرهای جرثقیل، سازه های ساختمانی و غیره هستند. برای ساخت انواع خودرو و کالسکه نیز از ناودانی استفاده می شود.

ویژگی های ناودانی

طبق استاندارد جهانی، نادوانی نورد گرم تیری است که مقطع آن شبیه حرف “P” است.

این محصول از یک دیوار و دو قفسه تشکیل شده است. امروزه در بازار  تعداد زیادی از انواع ناودانی ها تولید و عرضه می شود. همه اندازه های استاندارد ان با توجه به قطر ، عرض و طول تنظیم می شوند.

شما می توانید محصولاتی با طول 4 تا 12 متر پیدا کنید. قطر آن از 5 تا 40 میلی متر متغیر است. گاهی اوقات ممکن است اندازه ها غیر استاندارد باشند.

همه ناودانی‌ها مطابق با استاندارد جهانی با شیب قفسه های داخلی بیش از 10٪ تولید می شوند.  نامگذاری آن باید با ابعاد کانال بین لبه‌های بیرونی مطابقت داشته باشد. این ابعاد بر حسب سانتی متر بیان می شوند. برای مثال ناودانی شماره 10، فاصله 10 سانتی متری بین قفسه های بیرونی دارد.

کاربرد ناودانی چیست | ویژگی های تیرآهن | فروشگاه آهن ربات

مزیت اصلی این محصول فلزی مجموعه گسترده ای است که به شما امکان می دهد تا پروفیل مناسبی را برای نیازهای خود انتخاب کنید. مزیت اصلی استحکام بالا، وزن کم و قیمت ناچیز است.

انواع ناودانی

ناودانی “U” شکل با دو روش نورد سرد یا نورد گرم به بازار عرضه می شود. نوع اول بر روی ماشین های خاصی ساخته می شود که وظایف آن تولید مواد انعطاف پذیر را انجام می دهد و دما در زمان ساخت آن  نرمال است.

ناودانی نورد گرم شامل تولید یک قطعه در  دمای بالا و تحت فشار است. محصولات نورد گرم گوشه های تیز بین دیواره و قفسه ندارند. بنابراین در یک بازرسی معمولی (حتی در بسته) به راحتی می توان نوع ناودانی را تشخیص داد.

در ناودانی  “P” عرض فلز نورد شده با اندازه گیری فاصله بین دو طرف بیرونی قفسه ها تعیین می شود. ایندکس بر حسب سانتی متر است و شماره پروفیل است.

شما می توانید نوع ان را با مقطع تیر متوجه شوید . اگر لبه‌های دور قفسه‌ها باریک شوند و پایه منبسط شود، نمایه «U» دارید. اگر ضخامت دیوارها یکنواخت باشد، پروفیل “P” است.

ناودانی “C” نوع رایج دیگر است. تولید کنندگان ناودانی ها را از انواع مختلف فولاد تولید می کنند. محبوب ترین محصولات St3ps و St3sp هستند. ویژگی های این مواد توسط GOST 535-88 تنظیم می شود. نوع اول فولاد اغلب برای ناودانی های معمولی استفاده می شود و دومی با نیازهای افزایش یافته ساخته می شود. به عنوان یک قاعده، چنین فلز نورد شده در ستون ها و سقف های ساختمان های چند طبقه با بارگذاری بالا استفاده می شود.

ابعاد ناودانی

علم مدرن مفاهیمی مانند وزن و جرم را متمایز می کند. این در درجه اول به این دلیل اتفاق می افتد که وزن یک مشخصه نیرو است، یعنی وسیله ای برای تأثیرگذاری بر تکیه گاه یا تعلیق است. از طرف دیگر، جرم معیاری برای اینرسی بدن است.

در ناودانی ها، جرم به پارامترهای زیر بستگی دارد

فلز؛

ابعاد،

شکل و ابعاد.

در مورد فرم، باید مشخص شود از کدام نوع است زیرا در دو نوع سوراخ و ساده وجود دارد.

ناودانی های فلزی را می توان نه تنها از فولاد بلکه از آلیاژهای دیگر نیز ساخت که در وزن آن تاثیر زیادی دارد.

برای مثال  وزن کانال 12 ساخته شده از آلومینیوم چندین برابر کمتر از زمانی است که از فولاد استفاده می شود.

در حالت معمول، جرم ناودانی به سادگی  محاسبه می شود، اما فقط در صورتی که شکل آن ساده باشد.

یعنی یک محصول یکنواخت را در نظر می گیریم که مرزهای داخلی دیواره های آن به موازات یکدیگر قرار دارند.

ورق سیاه

همچنین ناودانی‌هایی با قفسه های مختلف وجود دارد که محاسبه جرم برای آنها

تا حدودی پیچیده است، اما دشوارترین گزینه، نوع شیبدار دیوارهای داخلی است.

چنین محصولی بسیار حجیم به نظر می رسد ، اما این حجم زیاد فلز با افزایش استحکام جبران می شود.

به عنوان مثال وزن ناودانی10 ، بسته به ابعاد آن می تواند از 3 تا 12.7 کیلوگرم متغیر باشد.

در این حالت، به دلیل ارتفاع متفاوت دیوارها، چنین تغییر بزرگی در وزن‌ها فراهم می شود.

عمق ناودانی نیز از  40 میلی متر شروع و  به 160 میلی متر ممکن است برسد ، ضخامت آن نیز از 2 تا 6 میلی متر متغیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.