مقالات

کارایی انواع ورق سیاه | نبشی چیست | آهن ربات

ورق سیاه آهن ربات

کارایی انواع ورق سیاه: ورق فولادی ماده ای است که از قرن نوزدهم مورد استفاده قرار می گیرد و برای تولید ماشین آلات یا سازه ها در زمینه ها و صنایع مختلف به وفور استفاده می‌شود. ورق سیاه با ورق فولادی خام به طور کلی برای ساخت عرشه در صنعت کشتی سازی، برای ساخت قفسه ها یا قطعات ضروری مختلف در زندگی روزمره استفاده می شود.

کارایی انواع ورق سیاه | نبشی چیست | آهن ربات

این نوع متریال نقش مهمی در پیشرفت در زمینه ساخت و ساز به ویژه با نوسازی فناوری های فرآوری فلزات ایفا می کند. در این متن جزئیات بیشتری در مورد ورق سیاه و نحوه استفاده از آن آورده شده است. 

ورق سیاه چیست؟

ورق سیاه فولاد نورد سرد یا گرم است که پس از فرآوری به نوارهای بسیار نازکی تبدیل می شود

که در ساخت محصولات و سازه های مختلف نقش دارد.

از نظر ضخامت این ورق  به چند دسته زیر تقسیم می شود:

ورق سیاه

نازک (حداکثر ضخامت 3 میلی متر)؛

 متوسط ​​(ضخامت بین 3-5 میلی متر)؛

وضخیم (با ضخامت بیش از 4 میلی متر).

تفاوت‌هایی که در فرآیند تولید این ماده (سرد یا گرم) رخ می‌دهد، دقیقاً به ضخامت این ماده اشاره دارد و به نوع فولاد مورد استفاده یا تفاوت‌های محسوس در محصول نهایی ارتباطی ندارد . با این حال، این تمایز با شکل ظاهری در  پنل‌های ورق سیاه مشخص می شود. پنل‌های نورد سرد قائم الزاویه و براق هستند، در حالی که ورق.های سیاه نورد گرم، صفحاتی با سطح سخت تر و لبه های گرد می باشند .

کارایی انواع ورق سیاه | نبشی چیست | آهن ربات

ورق سیاه برای چه مواردی استفاده می شود؟

ورق سیاه به عنوان یک ماده همه کاره و آسان شناخته می‌شود که در زمینه های مختلفی استفاده می شود. در تاریخ آمده است که زره شوالیه ها از ورق فولادی ساخته شده است، به همین دلیل است که این ماده هنوز به عنوان عنصر تزئینی در بسیاری از تزئینات زین های سواری استفاده می شود.در زیر با کاربرد های این ماده آشنا می‌شویم.

نبشی

ساخت و ساز:

ازورق سیاه در صنعت ساخت و ساز برای تولید درب‌ها، ناودانی، سیستم‌های تخلیه، تاسیاسات، پروفیل ها و … استفاده می‌شود.

صنعت خودرو:

در خودروسازی از ورق سیاه لمینت شده برای تولید برخی از قطعات بدنه خودرو استفاده می شود. نوع مواد نورد سرد به عنوان سطحی برای پوشش، محافظت بهتر یا عناصر زیبایی شناختی خاص مناسب است.

صنعت هوافضا:

ورق سیاه متریالی است که حتی در ساختار هواپیما به خصوص در بال ها و بدنه هواپیما یافت می شود.

اشیا تزیینی

در سبک مدرن و صنعتی از ورق سیاه برای ساخت اشیا هنری به وفور استفاده می‌شود، این ماده شکل پذیری و دوام بالایی دارد و به راحتی می‌توان با آن یک اثر هنری خلق کرد. این ورق برای ساخت اشیایی که در فضای داخلی استفاده می‌شوند بسیار مناسب و مقرون به صرفه است.

مزایای استفاده از ورق سیاه

ورق سیاه یا ورق فولادی خام چندین مزیت از جمله سهولت در حمل و نقل و نگهداری به دلیل کاهش ضخامت و وزن دارد. همچنین این ورق را پس از ساخت می‌توان با توجه به محیطی که قرار است در آن استفاده شود، پرداخت کرد.

گالوانیزه روشی است که روی سطح ورق سیاه ایجاد می‌شود و به این ورق فولادی کمک می کند تا در شرایط آب و هوایی شدید مقاومت کند. ورق های فولادی پرداخت شده در برابر آب، اشعه UV و خوردگی مقاوم هستند. این ورق گزینه مناسبی برای سقف خانه ها نیز می باشد زیرا در برابر زمان و آب و هوا بسیار مقاوم است.

ورق سیاه یک ماده آسان برای استفاده در پروژه های مختلف پر فضای داخلی یا بیرونی خانه است. این ورق هم برای ساخت و ساز جدید هم برای بازسازی کارآمد است. از ورق سیاه می توان برای تقویت سازه هایی مانند سقف یا ساخت ناودان نیز بهره گرفت.

در پایان

در مان خرید ورق سیاه نوه با کیفیت را  با قیمت هایی که متناسب با بودجه شما باشد را انتخاب کنید.  ضخامت ورق را با توجه به نیازتان مد نظر بگیرید.

این ورق ها اغلب در ابعاد استاندارد و برش خورده در بازار عرضه می شوند و اندازه‌های دلخواه را میتوان به صورتی سفارشی تهیه کرد. ورق سیاه با تمام مزایایی چون انعطاف پذیری، مقاومت بالا، قیمت ارزان، قابل بازیافت بودن و …. دارد، در برابر شرایط جوی مقاومت زیادی ندارد و به آسانی دچار زنگ زدگی و خوردگی می‌شود. اگر قصد خرید این ورق را برای فضای باز دارید نوع گالوانیزه یا انواع فولاد ضد زنگ را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.