مقالات

آشنایی با کاربردهای ورق گالوانیزه

به طور حتم درباره کاربردهای ورق گالوانیزه شنیده باشید؛ اما ممکن است ندانید که این نوع ورق چگونه ساخته می‌شود. در واقع در فرآیند نورد گرم، بر روی ورق فولادی و آهنی، رویه‌ای سطحی ایجاد می‌کنند که ورق گالوانیزه نام دارد. این کار با هدف مقاومت، ماندگاری بیشتر و جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی ایجاد می‌شود.

در فرآیند گالوانیزاسیون، ورق‌های آهنی را در مخزنی از فلز روی غوطه ور می‌کنند و از این طریق یک لایه محافظ بر روی سطح فلز به وجود می‌آید. در حقیقت این عمل باعث ماندگاری بالا در مقابل زنگ زدگی و خوردگی این نوع از ورق‌ها در مقایسه با ورق‌های فولادی می‌شود. فلز روی نقش حفاظتی بر عهده دارد و به عنوان محافظ از خوردگی و اکسید شدن ورق آهن ممانعت به عمل می آورد. توجه داشته باشید که به هر میزانی که از مقدار روی بیشتری در سطح فلز استفاده شود بهتر است و در نتیجه درصد کوتینگ ورق و در مقاومت آن بیشتر خواهد بود. این مقاومت در مقابل عوامل محیطی خصوصا در مناطق مرطوب که احتمال زنگ زدگی و خوردگی بیشتر است، موثرتر خواهد بود.

کاربردهای ورق گالوانیزه

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چه صنایعی از فولاد گالوانیزه استفاده می‌کنند؟ خوب است بدانید که از فلزات گالوانیزه در همه جا استفاده می‌شود!

صنعت اتومبیل

بدنه اتومبیل‌ها و بسیاری از دوچرخه‌ها از فلزات گالوانیزه ساخته شده‌اند. حتی برخی از لوله‌های آب آشامیدنی هنوز از فولاد گالوانیزه ساخته می‌شوند. ورق نورد سرد نیز غالباً گالوانیزه می‌شود. مهره‌ها، پیچ و مهره‌ها، ابزارها و انواع سیم‌ها اکنون گالوانیزه شده‌اند زیرا این یک فرآیند مقرون به‌صرفه است و به افزایش طول عمر فلز کمک می‌کند.

 

ساختمان سازی و پروژه های عمرانی

از فولاد گالوانیزه در ساختمان سازی و پروژه‌های عمرانی به وفور استفاده می‌شود خصوصا در ساختمان‌های مدرن برای ساخت اسکلت فلزی به کار می‌رود. از فولاد گالوانیزه همچنین برای ایجاد سازه‌هایی مانند بالکن، ایوان، راه پله، نردبان، راهرو و غیره استفاده می‌شود. اگر پروژه شما به شکلی است که در محیط باز باید ساخته شود، فلز گالوانیزه گزینه ایده آلی است. نرده‌ها، سقف‌ها، مسیرهای پیاده روی در فضای باز، همه این موارد گزینه‌های عالی برای فلز گالوانیزه هستند.

صنایع بادی و خورشیدی

پروژه‌های خورشیدی پس از نصب باید گردش کار مداوم داشته باشند و هرگونه تعمیر و نگهداری منجر به اختلال در سرویس آن‌ها می‌شود. این بدان معنی است که فولادهای گالوانیزه گرم غوطه ور در پروژه‌های خورشیدی به دلیل محافظت در برابر خوردگی بسیار محبوب هستند. همچنین ورق‌های گالوانیزه به دلیل سازگاری با محیط زیست بسیار مفید هستند چون تولید گازهای گلخانه‌ای نمی‌کنند.

 

صنعت کشاورزی

ورق‌های گالوانیزه در صنعت کشاورزی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند زیرا تجهیزات کشاورزی در معرض خوردگی قرار دارند و تقاضا برای تجهیزات مقاوم‌تر را ایجاد می‌کنند. فولاد گالوانیزه گرم نقش محافظت در برابر خوردگی را اعمال می‌کند که اغلب می‌تواند ده‌ها سال طول بکشد، حتی اگر در معرض عوامل محیطی باشند.

 

خودروسازی

گرچه تا دهه 1980 فقط در مدل‌های لوکس از ورق گالوانیزه استفاده می‌شد، اما امروزه استفاده از بدنه‌های روکش دار برای اتومبیل در صنعت خودرو امری عادی است. خوب است بدانید که بدنه سفید یک ماشین حدود 80٪ از بدنه را تشکیل می‌دهد و همه آن از فولاد گالوانیزه استفاده می‌کنند. مقاومت در برابر زنگ زدگی فولاد گالوانیزه همچنین ابزار بازاریابی خوبی برای صنعت خودرو است زیرا می‌تواند ضمانت ضد زنگ زدگی را به مشتریان ارائه دهد.

 

صنعت ساخت و ساز

چه از نظر مسکونی و چه از نظر تجاری، دوام فولاد گالوانیزه بیش از یک قرن است که به همه اثبات شده است. همچنین به دلیل زیبایی نیز از آن در صنعت ساخت و ساز استفاده می‌شود. در واقع درخششی که فولاد گالوانیزه فراهم می‌کند به آن احساس معاصر می‌دهد و در طراحی‌های مدرن معماری بسیار محبوب است. همچنین، از آن فقط برای ساخت قطعات بزرگ استفاده نمی‌شود بلکه در مواردی مانند شمشیربازی، ناودان، ریل، لوله، تیرها و موارد دیگر نیز قابل استفاده است.

 

صنعت ارتباطات از راه دور

تعمیر و نگهداری خطوط تلفن کار آسان و ساده‌ای نیست، زیرا تجهیزات ارتباطی در ارتفاع بالایی قرار دارند و اغلب دسترسی به آن‌ها بسیار سخت و دشوار است. از فولاد گالوانیزه گرم می‌توان در سیم کشی تلفن و جعبه تجهیزات استفاده کرد که خطر آسیب و نیاز به تعمیر و نگهداری را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد.

 

جمع بندی

کاربردهای ورق گالوانیزه از مواردی است که مردم از آن غافل می‌شوند یا اطلاع کافی در این زمینه ندارند. می‌توان از ورق گالوانیزه در تولید مصالح ساختمانی، لوازم آشپزخانه یا حتی قطعات خودرو استفاده کرد. اگرچه کاربرد این ورق‌ها بسیار زیاد است و به وفور در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مطلب سعی کردیم موارد استفاده و کاربرد ورق‌های گالوانیزه را بیان کنیم، امیدواریم این نوشته برای شما مفید باشد. به طور حتم متوجه کاربرد وسیع و گسترده این محصول در صنایع گوناگون شدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.