مقالات

کاربرد تیرآهن چیست | فروش ورق سیاه | فروشگاه آهن ربات

قیمت انواع تیرآهن | خرید ورق گالوانیزه | فروشگاه آهن ربات

کاربرد تیرآهن چیست: تیراهن یکی از محبوب ترین انواع محصولات نورد فلزی در ساختمان است. اول از همه، برای ساخت فونداسیون سازه (قاب) در نظر گرفته شده است که تضمینی برای استحکام کل سازه خواهد بود.

کاربرد تیرآهن چیست | فروش ورق سیاه | فروشگاه آهن ربات

این یک پروفیل فولادی است که قسمت مقطع ان شکل H دارد. به لطف این سطح مقطع، می تواند بارهای بالاتر را با وزن و هزینه کمتر تحمل کند. این امر سبب محوبیت این متریال در ساخت و ساز شده است.

اشنایی با تیرآهن

تیراهن ها مطابق با الزامات GOST و TU ساخته می شوند ، بنابراین شکل و ترکیب تنظیم شده دارند. به همین دلیل می توانید به راحتی ابعاد و پارامترهای لازم تیراهن های مورد نیاز برای یک طراحی خاص را محاسبه کنید.

ویژگی های هندسی تیراهن عبارتند از:

ارتفاع: فاصله بین دو ناحیه صاف به نام قفسه در قسمت پروفیل I-beam است.

عرض: طول قفسه های I-beam است.

ضخامت دیواره: ضخامت صفحه وسط بین قفسه ها است. این پارامتر یکی از مهمترین پارامترها است، زیرا ظرفیت باربری و استحکام تیراهن مستقیماً به ضخامت دیواره بستگی دارد.

تیرآهن

شیب قسمت داخلی قفسه: در این پارامتر، قفسه به یک زاویه خاص در امتداد قسمت داخلی حرکت کرده و به سمت مرکز گسترش می یابد.

ویژگی‌های تیراهن

ویژگی اصلی تیرآهن شکل آن است. به لطف آن، ویژگی های فیزیکی و فنی منحصر به فردی دارد . استفاده از این فرم بسیار راحت است، زیرا دارای دو وجه مسطح موازی (قفسه) است.

بنابراین کاربرد آن بسیار گسترده است. هم هنگام نصب سازه های عمودی (تکیه ها، دیوارها) و هم در هنگام نصب سازه های افقی (سقف ها) استفاده می شود. یکی دیگر از ویژگی های تیرآهن که به فرم بستگی دارد، ویژگی های فیزیکی آن است. این متریال دارای نشانگرهای مقاومت بالا برای بارهای دینامیکی و استاتیکی است. برای مثال، یک تیراهن هفت برابر قوی‌تر و 30 برابر سفت‌تر از پروفیل مستطیلی یا مربعی با وزن مشابه است. و سفتی آن به طور مستقیم به طول و ضخامت دیوار بستگی دارد.

کاربرد تیرآهن

تیرآهن ها اساس بسیاری از سازه های مدرن هستند. آنها در قرن های گذشته به طور گسترده مورد استفاده قرار می گرفتند و شهرت قابل اعتمادی به دست آورده بودند. بنابراین، استفاده از آنها را می توان تقریبا در همه جا یافت.

از آنها در ساخت اماکن مسکونی، صنعتی و تجاری، سوله ها، سازه های فنی مختلف، ماشین سازی، خودروسازی، ساختمان واگن و غیره استفاده می شود.

ورق سیاه

با توجه به شاخص های بالای مقاومت، مقاومت در برابر بارهای دینامیکی و ظرفیت باربری، در موارد زیر نیز از آنها استفاده می‌شود:

هنگام نصب تکیه گاه سازه های با بار زیاد (برج ها، ساختمان های بلند، سکوها و غیره)؛

در ساخت پل های راه آهن و جاده؛

در صنعت معدن، در حین ساخت معادن.

مزایا و معایب تیرآهن

مزایای تیرآهن نورد گرم عبارت است از:قیمت تیرآهن امروز | خرید ورق گالوانیزه | آهن ربات

یکپارچگی؛

عدم وجود درز؛

سادگی و ارزانی تولید؛

در نتیجه، شاخص های بالاتری از قدرت و قابلیت اطمینان دارد.

معایب تیرآهن عبارتند از:

ضخامت دیواره بزرگ: به دلیل ضخیم شدن دیواره ها، جرم خود تیراهن و در نتیجه کل سازه به طور کلی افزایش می یابد که می تواند منجر به افزایش هزینه ها در طول ساخت و ساز شود .

محدودیت سایز: برخی از کارخانه ها تیرهایی با عرض قفسه بیش از 400 میلی متر تولید می کنند. علاوه بر این، آنها در طول مشخصی برای (۱۲ متر) تولید می شوند و اگر به عنوان مثال به یک تیراهن کوچکتر نیاز دارید، باید اضافی آن را قطع کرده و دور بیندازید.

امکان تولید فقط در شرکت های بزرگ:   اگر ساخت و ساز در شهری واقع شده باشد که چنین کارخانه ای در آن واقع شده است، این یک مزیت است. اما اگر شرکت تولیدی وجود نداشته باشد، هزینه تیراهن یکپارچه شامل هزینه های حمل و نقل می شود.

مزایای تیرآهن جوشکاری شده

امکان انتخاب اندازه های مناسب:در این نوع برخلاف نوع نورد گرم می توانید یک تیرآهن به طول، عرض قفسه و ارتفاع دیواره مورد نظر سفارش دهید. در نتیجه مشتری فقط برای آنچه که نیاز دارد و تقریباً در هر اندازه ای هزینه می پردازد.

ویژگی های طراحی اضافی:  بسته به نیاز مشتری، تیراهن جوشکاری شده را می توان با قفسه های مختلف، اتصالات فلنج، حفره دار و دارای ترکیب دو فلزی تقویت کرد.

وزن نسبتا سبک: این تیراهن، یک ساختار سبک تر دارد که نیازی به هزینه اضافی برای کار فونداسیون و ساخت دیوار ندارید.

معایب جوشکاری عبارتند از:

وجود درز:  این به طور قابل توجهی استحکام سازه را کاهش می دهد. به خصوص اگر جوش ایراد داشته باشد. اما در صورت لزوم می توان آن را با سفت کننده ها تقویت کرد.

استفاده از قطعات اضافی برای تقویت:   استفاده از تقویت کننده یا مواد دیگر در هنگام ایجاد سفت کننده منجر به هزینه های اضافی پول و زمان می شود که منجر به افزایش هزینه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.