مقالات

آشنایی بیشتر با میلگرد ساده

یکی از کاربردی‌ترین مقاطع توپر فولادی، میلگرد است که به دلیل داشتن سطح مقطع دایره‌ای شکل از آن به‌وفور در صنعت و به‌خصوص ساخت و ساز استفاده می‌شود. به بیان دیگر میلگرد که به آن آرماتور نیز گفته می‌شود، نوعی فولاد است که از آن برای جبران مقاومت کششی پایین در بتن استفاده می‌شود. مقاطع فولادی که در ساختار بتن آرمه به‌کار می‌روند به شکل سیم یا میلگرد هستند و در بازار با نام فولاد میلگرد عرضه می‌شوند. مصارف و کاربرد میلگردهای ساده عمدتاً در صنعت است ولی از مهم‌ترین و پرکاربردترین موارد مصرف آن می‌توان به‌عنوان خاموت در سازه‌های ساختمانی اشاره داشت. توجه داشته باشید که میلگرد ساده با توجه به کارخانه سازنده، کیفیت و ساختار آن، مصارف مختلفی دارد.

 

میلگرد ساده چیست؟ چه موارد استفاده و کاربردی دارد؟

میلگرد ساده  دارای سطح صاف و بدون آج است که ساخت آن بر اساس استاندارد ملی ایران ISIRI 3132 انجام می‌شود. در واقع این نوع میلگرد دارای سطحی فاقد درز است، ضمن این که از مقاومت بسیار خوبی در ساخت و ساز برخوردار می‌باشد.

توجه داشته باشید که از میلگردهای ساده در پروژه‌های ساختمانی و صنعتی به وفور استفاده می‌شود. این نوع از میلگردها از ماندگاری و دوام بسیار خوبی برخوردار هستند و می‌توانند به آسانی بار مکانیکی بسیار زیادی را متحمل شوند. علاوه بر آن میلگرد ساده از مزایا و ویژگی‌هایی مانند تنش تسلیم کمتر، قابلیت فرم پذیری بهتر و امکان جوشکاری خوبی در مقابل میلگرد آجدار برخوردار است. از دیگر تفاوت‌های این دو نوع میلگرد در صنعت ساختمان سازی می‌توان به این نکته اشاره کرد که میلگرد آجدار به دلیل داشتن برجستگی‌های فراوان بر روی سطح خود، نقش مهم‌تر و موثری در تقویت بتن مسلح دارد ولی میلگرد ساده به طور مستقیم برای تقویت بتن آرمه استفاده و کاربردی ندارد. در واقع این دو میلگرد از نظر کاربرد و خواص مکانیکی با یکدیگر متفاوت هستند و هر یک دارای مصارف ویژه‌ای است.

به طور کلی از نظر شکل ظاهری میلگردها در دو دسته میلگرد ساده و میلگرد آجدار قرار دارند. اما به طور کلی کاربرد میلگرد ساده در جبران مقاومت کششی کم بتن می‌باشد. مد نظر داشته باشید که قطر مشخص شده در صفحه راهنما و مشخصات شناسایی میلگرد، همان قطر اسمی آن است. اغلب میله‌های ساده دارای یک برگه شناسایی هستند که در آن تجزیه و تحلیل محصول به طور کامل ارائه شده است. مهم‌ترین استفاده ایت نوع از میلگردها در صنعت و ساختمان سازی است. همچنین، برای جوشکاری ساده میلگرد، شرایط پیش گرمایی باید مطابق با استاندارد ملی ISIRI 3131 رعایت شود.

 

خرید میلگرد ساده

میلگردها از جنس‌های متفاوتی برخوردار هستند که در هنگام خرید میلگرد حتما باید به این نکته توجه کنید، به‌عنوان مثال انواع مختلف میلگرد از نظر جنس شامل میلگرد استیل 304، میلگرد استیل 316 و میلگرد استیل 420 و غیره هستند که هر یک برای مصارف خاصی استفاده می‌شوند، پس نیاز است که ابتدا هر یک از این محصولات را بشناسید و سپس نسبت به تهیه و خرید آن‌ها اقدام کنید.

میلگردهایی که در بازار وجود دارند، دارای طول 12 متر و قطرهای مختلف 8، 10، 12، 14، 16 و غیره هستند. میلگردهایی که از طریق روش نورد گرم ساخته می‌شوند، میلگردهایی هستند که به منظور مسلح کردن بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند. ولی در نهایت تفاوت‌های زیادی در خواص مکانیکی میلگردهای ساخته شده وجود دارد؛ مهم و ضروری است که مهندسان طراح در محاسبات اولیه خود به این موارد نهایت دقت و توجه را داشته باشند، همچنین نیاز است که نوع میلگرد مورد نیاز آن‌ها در نقشه ذکر شود. کاربران عزیز در صورتی که تمایل دارید تا از قیمت روز انواع میلگرد اعم از میلگرد ساده، میلگرد آجدار و … مطلع شوید، می‌توانید با همکاران ما در بخش فروش تماس بگیرید. همکاران ما پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.